Expert radí: Proč dát přednost investici do kvalitních panelů s vysokým výkonem?

Datum: 11. 07. 2017

Česká fotovoltaika se letos po několika letech stagnace konečně dočkala boomu střešních instalací. Mnozí investoři však váhají nad správnou volbou fotovoltaických panelů pro své projekty. Vyplatí se investovat do kvalitních panelů, nebo se vydat cestou nejlevnějších technologii? Podle jakých kritérií bychom měli vybírat vhodné panely pro střešní instalace?

SOLSOL s.r.o.


Na výše uvedené dotazy Vám poskytne odpovědi Radek Orság ze společnosti SOLSOL s.r.o., která se zabývá distribucí kvalitních fotovoltaických panelů značky BenQ Solar v České a Slovenské republice. Orság působí ve fotovoltaickém odvětví od roku 2008, kdy se věnoval výstavbě FVE pro vlastní spotřebu pro průmyslové areály i rodinné domy.

SN: V české fotovoltaice působíte poměrně dlouhou a máte bohaté zkušenosti s výstavbou a provozem fotovoltaických elektráren (FVE). Co Vás přimělo k působení v tomto odvětví a jaké jsou perspektivy fotovoltaiky v Česku?

Fotovoltaice se věnuji od roku 2008, kdy byly státem nastaveny velice zajímavé podmínky pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Ty zapříčinily jejich první masovou výstavbu. Společnost, ve které jsem v té době působil, se specializovala na realizace elektráren pro vlastní spotřebu středně velkých a velkých podniků. Od roku 2008 do roku 2012 jsme realizovali přes 500 takových zdrojů.

Díky této zkušenosti vidím, jak se různé typy a druhy FV technologií chovají v průběhu takřka dekády, a s jakými problémy se majitelé projektů potýkají. Máme zkušenost s 800kWp elektrárnou postavenou čistě na evropských technologiích, kde se za sedm let provozu nemusel měnit jediný panel. Na této instalaci se pouze cca jednou ročně mění sprůměrně jeden z padesáti střídačů v rámci prodloužených záruk bez finanční účasti majitele.  S jiným investorem, majitelem 500kWp projektu, bohužel naopak řešíme výměnu panelů prakticky každoročně. Do dnešního dne se na jeho instalaci vyměnilo přes 300 panelů, které degradovaly za sedm let o více jak 20 %, protože se nám klienta nepodařilo přesvědčit o vhodnosti nákupu kvalitních technologií.

K druhé části otázky můžu s radostí poznamenat, že se po pěti letech začalo pro fotovoltaiku v České Republice blýskat na lepší časy. Důvodem není jen obnovení dotačních titulů pro rodinné domy v rámci Nové Zelené Úsporám (NZÚ) ve výši 55 000 Kč pro akumulaci do vody a až 155 000 Kč pro akumulaci do baterií. Dalším důvodem je podpora v rámci dotačního OP PIK pro firmy, kde jsou nově dotovány fotovoltaické elektrárny ve výši  40-60% investičních nákladů. V neposlední řadě je to způsobeno zhruba 75% poklesem nákladů na výstavbu nových zdrojů oproti roku 2009-2010.

SOLSOL

SN: V posledních letech se často hovoří o tom, že fotovoltaické panely se stávají „komoditou“, tj. že rozdíly mezi nimi se prakticky nenacházejí. Jak je Váš názor na vývoj a trendy v oblasti panelů? Jsou opravdu všechny panely téměř stejné nebo mezi nimi existují rozdíly?

Mezi mnoha potenciálními zájemci o fotovoltaiku panuje hluboce zakořeněný mýtus o tom, že technologie jsou děleny na čínské a ty s německou vlaječkou, které jsou ale stejně vyráběné v identické fabrice v Číně. Situace na trhu s FV panely je ale o moc komplikovanější.

Ačkoliv Čína dominuje trhu s panely i odbytištěm, jelikož se stala druhým rokem za sebou státem s největšími instalovanými výkony, bylo by zjednodušené říci, že neumí vyrobit kvalitní panel. Kvůli vyšší ceně pracovní síly a dovozních cel uvalených Evropskou unií a USA na levnou a mnohdy interně subvencovanou čínskou výrobu se výroba ze samotné Číny začíná přesouvat do jiných zemí, jako je Vietnam a Indie, kde kvalita vyrobených modulů nedosahuje ani té čínské. Díky vyšší ceně pracovní síly a dovozních cel uvalených Evropskou unií a USA na levnou a mnohdy interně subvencovanou čínskou výrobu tak paradoxně tak Čínu potkává stejný osud, jako před pár lety „drahé“ západoevropské země.

V Evropě se objevil pro nás zajímavý trend přesunu výroby FV technologií do postsovětských  států v řádu stovek MWp v České Republice, Polsku, Slovinsku a Maďarsku, kde je kvalita zpracování a pracovní síly o mnoho vyspělejší než ve výše zmiňovaných zemích. Každý den se setkávám s tím, že lidé neví, že máme fabriku na výrobu vysokovýkonných panelů produkující přes 800 000 panelů ročně přímo v České republice, konkrétně v Brně.

Co se týče trendů, je zde jasný posun k vysoce efektivním technologiím. A právě to je nová příležitost pro výrobce kvalitních technologií, jak se odlišit od levných výrobců.  Hlavním trendem dneška je odklon od poly-krystalických technologií, které již dosáhly svých limitů a pohybují se ve výkonech kolem 260Wp, k mono-krystalickým technologiím. Díky použití vysoce jakostního křemíků z mono-ingotů a nových postupů, jako leptání povrchů buněk (PERC), dosahují výrobci v případě  mono-krystalických panelů výkonů kolem 300Wp.

SN: Řada investorů „tápe“ při výběru vhodných panelů pro střešní FVE. Jaká základní kritéria by měli zohlednit při svém rozhodování?

Klíčový je výběr vhodného typu panelů vzhledem k velikosti a zastínění střechy. Na velké haly nebo i větší rodinné domy s menší spotřebou jsou samozřejmě ideální levnější polykrystalické technologie. U menších rodinných střech bych doporučoval monokrystalické panely vyšších výkonů, které ušetří 15 % plochy i ostatních instalačních nákladů, případně vysoce efektivní technologie typu BenQ Sunforte  s výkonem nad 325Wp při zachování stejné instalační plochy.

Jinými slovy, potřebujete na instalovanou kilowatu výkonu pouze tři namísto čtyř panelů a ušetříte oproti polykrystalu kolem čtvrtiny plochy i ostatních nákladů jako je práce, konstrukce a elektroinstalační materiál. Vysoce efektivní panel je sám o sobě sice dražší v přepočtu na watt, ale rozdíl v ceně se u malých instalací pohybuje řádově v tisícikorunách.

Druhým faktorem ve výběru jsou záruky a finanční síla výrobce panelů. Standardní výkonovou záruku 80 % na 25 let vám dnes poskytuje každý výrobce, nicméně vy jako zákazník nemáte možnost si ověřit dlouhodobou správnou funkčnosti panelů. Museli byste panel demontovat a poslat na laboratorní testování (flash test), aby byl pokles výkonu dokázán, což se v praxi u malých instalací nedělá.

Důležitější jsou tedy mechanické záruky, které jsou standardně pouze 10leté. Námi dodávané panely mají 15letou záruku u panelů monokrystalických a plnou 25letou záruku u vysoce efektivních Sunforte. S takto nastavenými zárukami neriskujete, že vám po 10 letech odejde panel, který Vám nikdo nevymění, a který už v té době jen velmi těžko nahradíte.

Při výběru dodavatele je zásadní i finanční síla, tedy zázemí výrobce, která by měla být dostatečná na to, aby společnost zvládla občasné přetřesy na fotovoltaickém trhu. Klasickou ukázkou byl propad ceny panelů v loňském létě, který mnoho nejen malých výrobců nepřežilo. S nimi samozřejmě padají i záruky na jejich dosavadně vyrobené produkty. Ale to je stejná situace jako v jakékoliv jiném odvětví.

SN: Na největší odborné výstavě solární techniky Intersolar, která proběhla na počátku června v Mnichově, jasně dominovaly vysoce výkonné panely s PERC články s více sběrnicemi (busbary). Jaké jsou hlavní přednosti této technologie?

Technologie PERC umožňují oproti standardním technologiím dva způsoby lepšího využití slunečního záření, které dopadá na buňku panelu. Prvním je zvětšení plochy povrchu buňky leptáním, či jinou mechanickou úpravou.

Druhým je aplikace speciální povrchové vrstvy jak vrchní, tak spodní části buňky, která zlepšuje absorpci záření, a tím pádem umožňuje vyšší efektivitu přeměny slunečního záření na elektrickou energii. Díky této technologii dosahují monokrystalické panely výkonů cca 300Wp,  a ve spojitosti s více sběrnicovou buňkou až 310Wp.

SN: V poslední době na trh přicházejí panely s 4-5 busbary. Co je to vlastně busbar a proč by investoři měli spíše preferovat panely až s 5 busbary?

Busbar je zjednodušeně sběrnice elektronů v buňce panelu. Více busbarů je sice technologicky náročnější vyrobit, ale díky nim můžou buňky lépe ‚sesbírat‘ vyrobené elektrony a distribuovat je do sběrnice panelu. Standardní panely mají většinou jen 3 busbary.

Naše technologie jsou dodávány od začátku tohoto roku se 4 sběrnicemi a od září u PERC panelů dokonce s 5 sběrnicemi. Stejná situace je u panelů Sunforte, které mají sběrnice navíc zataveny na zadní straně buňky, čímž buňky panelu získávají ještě více plochy pro dopad slunečního záření. Z tohoto důvodu se jim také anglicky říká „back contact modules“. Větší počet sběrnic tedy zaručuje vyšší výkony a efektivitu panelů.

SN: Na závěr poslední otázka, která se týká zájemce o nákup „levných panelů z Číny“. Platí stále politika EU na omezení dovozu solárních panelů a jaké následky může mít pro investory její porušování?

Tzv. antidumpingová politika Evropské komise, která určuje minimální dovozní cenu asijských panelů, dle mých informací stále platí, nicméně již není funkční. Čínští výrobci díky výše popsaným důvodům převádějí výrobny panelů do zemí, pro které antidumping neplatí, a navíc po loňském přetřesu cen fotovoltaických panelů již vyrábějí i evropští producenti panely výrazně levněji, než je minimální dovozní cena určená touto politikou.

Trh se tak sám čistí. Fotovoltaické panely tvoří jen menší část celkové ceny instalace. Rozdíl mezi standardní 3kWp instalací rodinného domu s využitím „levných“ panelů je oproti dražším evropským panelů řádově kolem pěti tisíc korun. Je tedy opravdu na každém, jestli tento finanční rozdíl stojí za eventuální servisní výjezdy a potenciální problémy, například kvůli rychlejší degradaci panelů, nebo mechanickým závadám zapříčiněným nekvalitním zpracováním panelu.

Rozumím tomu, že chce každý v rámci investice co nejvíce ušetřit, nedoporučoval bych to ale zrovna u výběru panelů, které jsou alfou i omegou výkonu a správného fungování systému.


Naše redakce tímto děkuje za rozhovor panu Radku Orságovi, jednateli společnosti SOLSOL s.r.o., která se zabývá distribucí kvalitních fotovoltaických panelů značky BenQ Solar v České a Slovenské republice.

Zdroj: SolarniNovinky.czFoto: SOLSOL s.r.o.
Facebook
Přečteno: 2794x

REKLAMA

REKLAMA

E-mailový zpravodaj

Aktuální zprávy z oblasti fotovoltaiky a akumulace energie
jsem člověk
jsem robot
NEJČTENĚJŠÍ
Dnes
x

Využíváním těchto služeb souhlasíte s používáním a ukládáním cookies. Více o cookies najdete v části Pravidla cookies.

Podmínky užívání   |  Redakce   |  English   |  Facebook   |  Ochrana údajů
© Copyright Solární Novinky.cz. Všechna práva vyhrazena.
Top50 Solar
Portál Solární novinky.cz je nejčtenější odborné online medium, které se věnuje následujícím tématům: Fotovoltaické panely, měniče, mikro střídačea FVE
Generováno 0.2 s
CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/) RS_PROHLIZEC:DALSI HTTP_REFERER: