122 MWp: Miliardář Tykač potvrdil svůj nový solární cíl v Česku

Jedním z největších hráčů v české fotovoltaice se brzy stane tradiční společnost z uhelné energetiky Sev.en, kterou ovládá miliardář Pavel Tykač. Letos na Mostecku letos hodlá skupina Sev.en postavit první dvě velké fotovoltaické elektrárny. Další budou následovat v blízké budoucnosti.

Zdroj: Pavel Tykač

Ambiciózní plán

Minulý týden skupina Sev.en oznámila, že na Mostecku plánuje výstavbu solárních parků o výkonu až 122 MW.   Tento výkon odpovídá spotřebě téměř 36 000 domácností.

První obří fotovoltaické elektrárny (FVE) skupina Sev.en dokončí již letos. Jedná se o projekty FVE Komořany o výkonu 14,5 megawattu a FVE Ervěnice o výkonu 12,3 megawattu. Tyto dva projekty jsou již ve výstavbě na Mostecku.

Skutečně velké FVE však Sev.en hodlá stavět v roce 2025. První z nich  FVE Saxonie má dosáhnout výkonu 49 megawattu (MWp). Všechny tři uvedené projekty FVE vzniknou na plochách v areálu či v blízkosti uhelného lomu ČSA.

Na uvedené projekt skupina Sev.en již uzavřela smlouvy se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) o poskytnutí dotace z programu RES+ Modernizačního fondu. Celkem získala Sev.en od SFŽP investiční dotace ve výši322 milionů korun, což vystačí na pokrytí necelé čtvrtiny investičních nákladů na výstavbu daných FVE.

Skvělý doplněk

Své plány v oblasti OZE odtajnil na svém blogu i vlastník Sev.en, kterým je miliardář Pavel Tykač.

„Nějaké investice v tomto směru máme, ale nemám v tom žádné velké ideologické pohledy, na druhou stranu se OZE nijak nebráníme. Solární a větrné elektrárny považuji do jistého procenta za skvělý doplněk energetické sítě, v každé jednotlivé síti bude ale to procento individuální,“ říká Tykač

„Jiné je to v Jižní Americe v Patagonii, kde fouká takřka nepřetržitě, jiné na Havaji, kde denně svítí slunce, navíc tam není třeba topit. A zcela jiné je to u nás, kde skoro nefouká ani nesvítí,“ dodává Tykač na adresu OZE.

„Obecně se nebráníme žádným zdrojům, nemáme v tom ideologickou záklopku. Teď jsme rozjeli projekt pěti fotovoltaických elektráren na Mostecku, tam nám to dává i ekonomický smysl,“ uzavírá Tykač.