10 praktických rad pro výběr správného fotovoltaického panelu

Jednou z nejčastějších chyb solárních investorů je výběr fotovoltaických panelů podle nejnižší ceny. Sestavili jsme pro vás přehled nejdůležitějších parametrů, na které byste při výběru solárních panelů neměli zapomenout. Správný výběr může významně prodloužit životnost elektrárny a přinést dlouhodobou úsporu nákladů. 

Výběr panelů můžete diskutovat konzultovat s předními experty během Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.

Zdroj: LONGi Solar

Na jaká kritéria se při výběru panelů zaměřit?

1. Výkon a účinnost

Oba tyto parametry hrají významnou roli při výběru. Výkon, udávaný ve Watt peacích (Wp) určuje, jakou spotřebu jsou panely schopny pokrýt.

Účinnost udává, kolik energie může panel vyrobit ze slunečního záření. Čím je účinnost panelu vyšší, tím méně jich budete potřebovat na dosažení stejného výkonu.

Při rozhodování o výběru panelů dle výkonu a účinnosti musíte vzít v potaz plochu, kterou máte pro instalaci k dispozici a zvážit, jakou spotřebu má fotovoltaická elektrárna (FVE) pokrýt. Podle tohoto zadání vám zkušený projektant navrhne takové řešení, které bude vyhovovat vašim očekáváním i peněžence.

2. Kvalitní a spolehlivý dodavatel

Současně se stoupajícím zájmem o instalaci fotovoltaické elektrárny vznikaly desítky nových firem, které se instalací fotovoltaických panelů zabývají. Byli jsme svědky raketového růstu společností a také jejich rychlého pádu, který skončil insolvencí a desítkami nespokojených klientů.

Při výběru fotovoltaických panelů nepodceňujte výběr instalační společnosti, protože kvalita instalace a vhodný typ panelů mohou mít významný vliv na výkonnost a dlouhodobou životnost fotovoltaické elektrárny.

Ve výběru spolehlivého partnera vám může být nápomocné 10 rad pro výběř dodavatele FVE od Ministerstva průmyslu a obchodu.

3. Záruční podmínky

Většina společností poskytuje záruku na výkon FVE v délce do 25 do 30 let. Na mechanické poškození panelů pak dodavatelé poskytují také delší záruku v rozmezí 15–20 let. Už při instalaci nabízí instalační společnosti pravidelný servis, který prodlužuje životnost panelů a přispívá k jejich správné funkci.

Právě špatná údržba fotovoltaických panelů může být i jedním z důvodů, pro které nebude uznána reklamace nebo se zkrátí záruční podmínky. Všechny tyto informace by měly být součástí záručního listu, který získáte spolu se smlouvou a dalšími dokumenty.

4. Typ panelů

Na trhu se dnes nabízejí dva základní typy panelů z křemíku: monokrystalické a polykrystalické. Oba mají své výhody a nevýhody a je nutné zvážit, jaká kritéria má FVE splňovat. Monokrystalické panely mají obvykle vyšší účinnost a hezčí design. Ruku v ruce s tím jde také vyšší pořizovací cena. Polykrystalické panely jsou cenově dostupnější, ale nabízí nižší účinnost. Vždy záleží na individuálním posouzení každého projektu.

V malé míře bývají dostupné i tenkostěnné křemíkové panely, které vyrábí v současnosti americký výrobce First Solar. Jsou méně účinné oproti mono- či polykrystalickým panelům. Jejich předností je nižší teplotní koeficient, vyrábějí více elektřiny v regionech s vysokými teplotami kolem rovníku.

5. Dostupná plocha pro instalaci panelů

Zohledněte plochu, kterou máte k dispozici pro instalaci panelů. Roli hraje umístění, sklon a také velikost plochy střechy, na kterou můžete panely umístit. Podle výsledné plochy je pak vhodné zvolit polykrystalické nebo monokrystalické panely a zvážit účinnost panelů v poměru na očekávaný výkon.

6. Cena a rozpočet

Cena bývá často jediným kritériem, podle kterého se rozhodujeme při výběru. Zaměřte se na detaily, které mohou zpočátku vyšší cenu kompenzovat delší životností nebo vyšším výkonem. Snažte se najít rozumný kompromis, protože nejvýhodnější cena není vždy nejlepší volbou.

V současné době se cena fotovoltaických panelů pohybuje v rozmezí 4 000 – 8 000 Kč za panel. S napjatým rozpočtem mohou pomoci různé dotační programy (například https://novazelenausporam.cz/Nová zelená úsporám), které mohou pokrýt část nákladů. Většina instalačních firem dnes v rámci spolupráce poskytuje nejen instalaci, ale také kompletní vyřízení dotace nebo externího financování.

7. Montážní systém a konstrukce pro panely

Montážní systémy a konstrukce se vyrábí z různých typů materiálů, aby nezatěžovaly plochu, dobře odolávaly povětrnostním podmínkám a zajišťovaly dobrou stabilitu.

Nejčastěji se používá hliník, ocel, nerezová ocel, galvanizovaná ocel, různé kompozitní materiály nebo plast. Některé montážní systémy jsou opatřeny speciálními povlaky, které zvyšují odolnost vůči počasí a zamezují korozi.

Novým trendem se stává systém BIPV, který se umisťuje přímo do střechy nebo fasády a částečně ji tak nahrazuje.

8. Certifikace

Analytická společnost Bloomberg New Energy Finance (BNEF) pravidelně vydává seznam nejspolehlivějších výrobců solárních panelů, které označuje certifikátem TIER 1. Certifikace zajišťuje několik typů testů, které prověřují spolehlivost a bezpečnost výkonu. V průběhu testování se simulují různé podmínky, kterým mohou být panely vystaveny a na základě tohoto testu je certifikát udělen.

V loňském roce ovládlo TOP 10 výrobců 90 % trhu a převážná většina je z Číny. Mezi největší výrobce solárních panelů patří společnosti LONGi, Trina Solar, JinkoSolar nebo JA Solar.

9. Lokální a klimatické podmínky

Výkonnost panelů se odvíjí od několika faktorů. Při výpočtu se zohledňuje doba osvitu, sklon, orientace panelů nebo jejich zastínění.

K výpočtu se využívají různé aplikace, které jsou schopné modelovat dobu osvitu, která je odlišná v různých koutech České republiky. Nejhůře jsou na tom severní Čechy, kde slunce svítí méně než 1200 hodin ročně. Zatímco na jižní Moravě je průměrná dobu osvitu přes 1800 hodin za rok.

10. Monitoring

Pravidelný přehled o výkonu FVE na dálku i z pohodlí domova umožňuje získat aktuální informace o stavu elektrárny, sledovat a porovnávat hodnoty výroby nebo informovat o výpadcích a poruchách.

Monitoring včas upozorní na výpadky nebo výkyvy ve výrobě, které mohou značit poškození některých prvků fotovoltaické elektrárny i včetně panelů. Je to skvělý doplněk, který vám umožní získat přehled o výrobě a využívat fotovoltaickou elektrárnu na maximum.

Doporučení na závěr

Při výběru fotovoltaických panelů doporučujeme poradit se s odborníky, kteří vám poradí s výběrem nejvhodnějšího typu panelů.

Využijte příležitost setkat se s více než 300 odborníky na veletrhu Smart Energy Forum v Praze, který probíhá ve dnech 17.-18. října 2023. Přímo na místě můžete s experty zkonzultovat veškeré dotazy ohledně fotovoltaiky