Expert: Vyplatí se v Česku investovat do výroby obnovitelného vodíku?

Rád bych Vám napsal svůj názor na otázku, zda výroba vodíku v podmínkách České republika dává smysl a jestli vyrobený vodík je konkurence schopný např. naftě nebo benzínu.

Zdroj: Hydrogen Europe

a) projekty zabývající se výrobou vodíku nedávají v podmínkách ČR smysl, protože u nás nesvítí a nefouká – ano existují určitě i lepší oblasti pro rozvoj OZE než je ČR, nicméně tak špatně na tom taky nejsme, viz níže mapa s průměrnou nákladovou cenou obnovitelného vodíku 🗺. Problém vidím v samotné pomalé výstavbě větrných elektráren, předpokládám však, že se to brzy zlomí a výstavba větrných elektráren nám půjde rychleji.

b) Investice do elektrolyzéru jsou moc vysoké. Ano, zatím! Za poslední dva roky došlo oproti prognózám, k nárůstu investičních nákladů do elektrolyzéru. To bylo způsobeno zejména v důsledku pandemie covidu-19, ale i konfliktu na Ukrajině a energetické krizi. Ceny vstupních materiálů a energie se však postupně dostávají na ceny před pandemií covidu-19, společně s pokles se vznikem sériové výroby, úspoře z rozsahu a inovacím se dá očekávat výrazný pokles investičních nákladů oproti roku 2023 a to o desítky procent, dle některých studií dokonce až o 50% již v roce 2025.

c) čas na investice do výroby obnovitelného vodíku teprve přijde – nejlepší čas je s projektem začít teď, pro projekty uvedené do provozu od 1. ledna 2028 bude nutné plnit pro uznatelnost obnovitelného vodíku pravidlo doplňkovosti, které výrobu vodíku prodraží (mimo jiné nepůjde využít OZE s investiční nebo provozní podporou). Doba dodání elektrolyzéru je v současnosti rok až rok a půl, s přípravou projektu, povolováním, montáží apod…pokud s projektem začnete teď, budete tak akorát, aby se projekt stihl uvést do provozu před 1. lednem 2028.

d) cena vodíku není konkurenceschopná benzínu ani naftě. Cena vodíku závisí na několika faktorech, investičních nákladech do výroby vodíku, na variabilních nákladech, průměrném zatížení elektrolyzéru atd. Variabilní náklady tvoří zejména cena elektrické energie, která byla v posledních letech extrémně vysoká a postupně se vrací na úrovně před pandemií a konfliktem na Ukrajině. Společně s klesajícími investičními náklady a zvyšující se účinností výroby bude cena vodíku velmi příznivá a konkurenceschopná.

Autor: Matej Kruml, expert na vodíkové hospodářství a CEO společnosti AMVILI s.r.o.