850 MWp: ČEZ postaví obří soláry v Moravskoslezském kraji a chystá další investice do moderní energetiky

Minulý týden polostátní energetický gigant oznámil masívní investice do modern energetiky  v Moravskoslezském kraji. Kromě záměru postavit zde 40 projektů nových pozemních fotovoltaických elektráren o výkonu přes 850 MWp bude take ČEZ investovat v tomto region do větrných elektráren, biomasy a kogenerace.

Zdroj: ČEZ

Masívní investice do zelené energetiky

ČEZ hodlá do roku 2025 postavit nové fotovoltaické elektrárny (FVE) o výkonu 1500 MWp a do roku 2030 až 6000 MWp nových FVE v Česku. V současnosti ČEZ většinu pozemních FVE připravuje zejména na brownfieldech v severních Čechách a také na severní Moravě.

Minulý týde ČEZ oznámil, že nyní  firmě připravuje zhruba 40 nových projektů FVE s instalovaným výkonem přes 850 MWp jen na severní Moravě. Většina z nich vyroste na bývalých brownfieldech po těžbě uhl či na neúrodné půdě.

V dnešních velkoobchodních cenách bude ČEZ investovat do fotovoltaiky vice než 15 miliard pouze na severní Moravě. Kromě fotovoltaik ČEZ na Bruntálsku a Opavsku pracuje na záměru vybudovat do roku 2030 větrnou elektrárnu o výkonu asi 20 MW čítající cca 5 turbín.

Ambiciózní plány

Moravskoslezský kraj je pro ČEZ a její budoucí energetické záměry jedním z nejvýznamnějších v Česku a největší česká energetická skupina tu chce působit i v dalších desetiletích. Do roku 2040 ČEZ plánuje v kraji investovat desítky miliard korun.

V první fázi jde hlavně o cca dvoumiliardovou investici do výstavby nové moderní nízkoemisní teplárny Dětmarovice. Minulý týden ČEZ uzavřel dlouhodobé smlouvy o odběru tepla z nových zdrojů s Orlovou a Bohumínem. Modernizace teplárny zároveň přispěje ke zlepšení životního prostředí. Emise CO2, síry, dusíku a tuhých znečišťujících látek se odhadem sníží o 94 až 98 procent.

V budoucnosti hodlá ČEZ v kraji rozvíjet i malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a baterie. V přípravě má ČEZ další zdroje: 8MWt biomasová kotelna, dvě 10MWt kogenerační jednotky a záložní a špičková plynová kotelna o výkonu 3 x 9 MWt. 

„ČEZ dlouhodobě patří mezi významné investory v Moravskoslezském kraji a svou pozici tu chceme v dalších letech ještě upevnit. Pracujeme také na tom, aby se Moravskoslezský kraj stal skutečným centrem moderní energetiky. V Dětmarovicích připravujeme projekt malého modulárního reaktoru a v regionu také postupně budujeme solární a větrné elektrárny. Tyto naše projekty by měly pomoct zajistit dlouhodobě konkurenceschopnou cenu energií pro všechny,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.