Ve Středočeském kraji vznikla unikátní vertikální fasádní fotovoltaická elektrárna

Ve Středočeském kraji byla dokončena unikátní fotovoltaická elektrárna o výkonu 32 kWp. Na rozdíl od tradičních střešních instalacích elektrárny vznikla na fasádě továrny společnosti DOBIÁŠ spol. s r.o..

Zdroj: K2 Systems

Nestandardní instalace

Na instalaci nové vertikální fasádní elektrárny si dala společnost MP Technical Group s.r.o. ve Středočeském kraji opravdu záležet. Cílem projektu instalace fotovoltaického systému je pokrytí vlastní spotřeby elektrické energie. Panely byly umístěny na fasádu továrny společnosti DOBIÁŠ spol. s r.o., kde se vyrábějí stavební prvky.

„Na přání zákazníka jsme se museli popasovat s požadavkem instalace na fasádu z Kingspan panelů. Bylo proto nutné se statikem navrhnout a vytvořit speciální nosnou konstrukci odhttps://k2-systems.com/en/ německé společnosti K2 Systems uvnitř haly, která byla ukotvená do nosných betonových sloupů,“ říká Martin Pokorný ml. spoluzakladatel společnosti MP Technical Group s.r.o..

Poté, co společnost MP Technical Group s.r.o. dokončila dimenzování a instalaci nosné konstrukce uvnitř budovy, byl k ní následně zvenčí připevněn konstrukční systém SolidRail od společnosti K2 Systems.

Byl instalován ve dvou vrstvách kolejnic, první vrstva vodorovně a druhá svisle. Nakonec bylo 85 černých panelů upevněno v horizontálním uspořádání na delší straně. Černé univerzální svorky OneMid a OneEnd rozhodně zajistily finální estetickou úpravu instalace.

Systém SolidRail je instalatérům FV systémů známý z mnoha oblastí použití na šikmých střechách.

Ideální řešení pro fasádní instalace

Fotovoltaika umístěná na fasádách má obrovský potenciál. Projekty fasádních solárních elektráren jako je instalace ve Středočeském kraji společnost K2 Systems inspirovaly k vývoji nových standardizovaných řešení.

Od roku 2024 je k dispozici konstrukční systém CarrierRail pro panely FischerTHERM Carrier® od společnosti Fischer Profil GmbH a další fasádní řešení, které zákazníkům nabízí společnost K2 Systems od počátku roku 2024.