Projekt největší solární elektrárny v Česku čelí velkým obtížím

Plánovaná solární elektrárna o výkonu přes 100 MW v Ralsku naráží na velké  překážky. Podaří se projekt uskutečnit, nebo zvítězí jeho odpůrci?

Zdroj: CEET VŠB-TUO

Problémy s připojením do sítě

Největším solárním projektem v Česku,  který Liberecký kraj připravuje, je výstavba pozemní solární elektrárny na letišti Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko. V největší variantě počítá s instalovaným výkonem bezmála 104 megawattu, což podle odhadů přijde na tři miliardy korun.

Plánovaná fotovoltaická elektrárna v Ralsku na Českolipsku zatím nezískala přislib připojení do distribuční soustavy, kterou provozuje ČEZ Distribuce. Liberecký kraj, který projekt teprve připravuje, dosud ani rozhodnul, jakým způsobem bude stavbu financovat.

„Realita je taková, že my jsme žádali ČEZ Distribuci o připojení dvakrát, neuspěli jsme ani podruhé. Ale ČEZ Distribuce to vyhodnocuje tak, že v tu chvíli (žádosti) kapacita podle výkonu elektrárny připojení neumožňuje, a proto to zamítá. To ale neznamená, že to v budoucnu nemůže být jinak, neboť síť se neustále buduje. Nebo nám mohou vyhovět jen z části toho výkonu, nemusí to být těch 100 MW, co jsme žádali doteď, ale můžeme to rozdělit do etap, což jsou další varianty, které budeme pravděpodobně zkoušet,“ řekl hejtmanův náměstek Miklík.

Nečekaný zájem policie

Solární elektrárnu plánuje kraj na letišti v bývalém vojenském prostoru Ralsko, o projekt se zajímá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

V souvislosti s korupční kauzou na libereckém magistrátu policie obvinila osm lidí, dva skončili ve vazbě. Jedna větev vyšetřování se týká Libereckého kraje, obviněn ale zatím nikdo nebyl. Podle regionálního serveru Náš Liberec jde o podezření z korupce právě v souvislosti s plánovanou stavbou elektrárny.

To Miklík odmítá, projekt je v přípravě a kraj by podle něj mohl být těžko víc transparentní.

Odpor veřejnosti

Záměr výstavby obří solární elektrárny naráží na odpor vedení Ralska a také místních obyvatel.

Letiště, které za války využívala německá a po roce 1968 sovětská armáda, už roky slouží volnočasovým aktivitám. V jeho okolí vede síť cyklostezek, letištní plochu v létě využívají in-line bruslaři a sídlí tu také aeroklub. Obyvatelé Ralska chtějí, aby to tak zůstalo i v budoucnosti.

Po diskuzích a úpravách projektu je možné podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) projekt solární elektrárny uskutečnit a umožnit zároveň využití části plochy pro rekreační létání a další aktivity.

Loni na podzim zahájila pro kraj advokátní kancelář MT Legal k projektu předběžné tržní konzultace, do nichž se přihlásilo pět firem, do dalšího kola postoupily čtyři. Závěry zatím k dispozici nejsou. Teprve na jejich základě bude podle Půty krajské zastupitelstvo rozhodovat, jakým způsobem bude dál postupovat – zda do projektu kraj půjde jako samostatný investor, nebo se může spojit ve společném podniku s nějakou firmou, která v oblasti fotovoltaiky podniká, případně může jít cestou investice soukromé firmy, jež by pak kraji odváděla část zisků.

Cesta k energetické soběstačnosti

Liberecký kraj vidí v solární elektrárně v Ralsku možnost energetické soběstačnosti a zajištění energie pro všechny budovy, které vlastní. Náklady na případnou sluneční elektrárnu se odhadují kolem dvou miliard korun. Výstavbu slunečních panelů by ovšem neměl hradit kraj, ale jiný investor.

„Předběžné tržní konzultace se chýlí k závěru, ty informace jsou pro nás užitečné, protože víme, že je ten projekt realizovatelný v kombinaci volnočasových aktivit, turistiky, sportovního létání a fotovoltaiky. Stále ale jednáme o připojení do distribuční soustavy, které je klíčové,“ dodal Miklík.

V bývalém vojenském prostoru není plánovaná solární elektrárna prvním podobným projektem. Velká elektrárna s instalovaným výkonem bezmála 56 megawattů (MW) vyrostla už v roce 2010 v pěti lokalitách v oblasti Ralska a Mimoně a dnes ji provozuje skupina ČEZ.

Podle firmy jde v Česku o jednu z nejvhodnějších lokalit pro výroby elektřiny ze slunečního záření. Instalovaný výkon elektrárny představuje skoro polovinu instalovaného výkonu všech solárních elektráren v Libereckém kraji, který na konci loňského roku dosáhl 113,9 MW.