Solární průšvih za 1,4 miliardy: Malina míří do konkurzu, aniž by se našlo řešení pro 2700 poškozených klientů
Neúspěšný pokus o reorganizaci
Reorganizace společnosti EMH se nepodařila a od začátku května je Malina v konkurzu. O jejím dalším osudu by měl rozhodovat konkurzní správce. Malina vznikla v roce 2021 a rychle uzavřela přes 5000 smluv na fotovoltaiku a tepelná čerpadla. Od začátku roku 2022 měla problémy s dodávkami pro téměř 2700 zákazníkům, kteří přišli o zálohy, aniž by se dočkali montáže fotovoltaik či tepelných čerpadel zhruba za 1,4 miliardy korun.
EHM měla připravit reorganizační plán, který by jí umožnil přežít a zakázky dokončit. Ten se ale sestavit nepodařilo. Podle krizového manažera firmy Lukáše Uhla proto, že se vyhrotily spory mezi různými skupinami věřitelů.
„Reorganizace vyžaduje souhlas a soulad velké skupiny věřitelů. To se bohužel nepodařilo zajistit, protože tam jsou věřitelské skupiny, které spolu navzájem bojují. Praktický důsledek by byl, že by řešení reorganizace mohlo trvat ještě dlouhé měsíce nebo možná i roky a nemuselo by nastat i nikdy,“ popsal Uhl.
Navíc, firmě se přes několik pokusů nepodařilo nalézt partnera, se kterým by dokončila stávající zakázky.
Nezdařený vývoj
Letos v únoru představila společnost Fotovolty věřitelskému výboru Maliny reorganizační plán. Počítal s tím, že by podnik po reorganizaci nadále fungoval pro stávající i budoucí zákazníky.
Počátkem května Malina oznámila soudu, že konsorcium kolem společnosti Fotovolty zájem domluvit se pouze předstíralo a ani přes výzvy svůj návrh reorganizačního plánu nepředstavilo.
Poslední vývoj v EHM kritizuje Matěj Fejlek, ředitel společnosti Fotovolty, která na jaře nabízela alternativní reorganizační plán.
„Provést takový krok, tedy přeměnu reorganizace na konkurz, aniž by byli věřitelé předem informování, navíc týden před schůzí věřitelů, kde by si měli sami věřitelé rozhodnout o směřování, považujeme za absolutní nehoráznost,“ kritizuje Fejlek v rozhovoru pro ČRo.
O osudu „Maliny“ se rozhodne ve středu
O dalším vývoji v kauze EHM se má rozhodnout na schůzi věřitelů, která je v plánu ve středu 15. května. Fotovolty zde bude obhajovat svoji představu o reorganizaci Maliny. Firma Fotovolty ale pravděpodobně narazí na odpor konkurenčních skupin věřitelů kolem společností TnG, respektive Iceberg.
Podle Uhla je proto shoda na jednom plánu prakticky vyloučená. Rozhodnutí poslat firmu do konkurzu podle něj naopak dává poškozeným klientům větší šanci, že se dokončení svých fotovoltaik dočkají.
„Vím, že insolvenční správce má v plánu vysoutěžit firmu, které potom prodá nebo nějakou formou předá kontakty a ta firmy zakázky zvládne realizovat,“ dodal Uhl.
Na dokončení a kolaudaci nasmlouvaných zakázek běží čas do 30. června 2025, kdy vyprší prodloužený termín pro proplacení dotací. V případě shody a nalezení nové firmy, která zakázky dokončí, si klienti EHM za fotovoltaiku minimálně o sto tisíc korun víc, než předpokládali.
Vedení Maliny na reorganizačním plánu pracuje od loňska, kdy věřitelé povolili reorganizaci podniku. Ještě na začátku března holding počítal s variantou, že ve spolupráci s čínskou firmou GoodHao dodá čekajícím klientům komponenty a zákazníci si budou muset zajistit následnou instalaci jinde.
Spolu s insolvenčním řízením pokračuje také spor Maliny se společnosti Misura IT podnikatelky Libuše Barkové, která část loňského roku pomáhala Malině s krizovým řízením.