CATL odstartoval cenovou válku a představil revoluční baterii s nulovou degradací

Největší světový výrobce lithiových baterií  Contemporary Amperex Technology (CATL) oznámil prudké snížení cen a představil revoluční systém skladování energie (BESS) s nulovou degradací výkonu a kapacity. Ostrý souboj čínských může letos podle expertů vyústit cenovou válku, jenž umožní výrazný pokles cen elektromobilů i samotných BESS.

Zdroj: CATL

První baterie bez degradace 

Pod značkou Tianheng včera CATL představil první masově vyráběný BESS na světě s nulovým poklesem kapacity a výkonu po dobu 5 let provozu.  Velký akumulátor Tianheng je standardní 20-stopý kontejnerový bateriový systém vybavený lithium-železo-fosfátovými články (LFP) s dlouhou životností, které jsou specifické upravené pro skladování energie vyrobené primárně z obnovitelných zdrojů energie.

Nový BESS pod značkou Tianheng využívá biomimetické technologie SEI (Solid Electrolyte Interphase) a speciálního elektrolytu, které eliminuje tvorbu částic (tzv. dendridů), jenž u tradičních lithových baterií způsobuje degradaci.

Podle sdělení výrobce CATL nový bateriový systém Tianheng má nulovou degradaci výkonu a kapacity po dobu 5 let. Navíc, samotná vlastní spotřeba energie u tohoto BESS zůstává po celou dobu životnosti kontrolovaná na velmi nízkém minimu.

Díky pokročilým technologiím a úspěchu na poli vývoje se společnosti CATL jako první v oboru podařilo vyřešit problémy, které v tradičních bateriích způsobuje vysoce reaktivní kovové lithium v bateriích.

Kromě nulové degradace výkonu a kapacity po dobu 5 let se také CATL podařilo účinně zmírnit problém tzv. Thermal Runaway“ nebo-li  nežádoucímu úniku tepla způsobené oxidačními reakcemi. Díky tomu společnost zahájila masovou výrobu BESS  s nulovou degradací po dobu 5 let.

Vysoká hustota energie a bezpečnost

BESS značky Tianheng dosahuje vysoké energetické kapacity ve výš 6,25 MWh ve standardním 20stopém přepravním kontejneru. Oproti tradičním akumulátorům se tak produkt může pochlubit 30% zvýšením hustoty energie na jednotku plochy a snížením velikosti plochy baterie o 20 %.

Zvýšení hustoty energie na omezeném prostoru vede k vyšší účinnosti BESS značky Tianheng. Akumulátor je vybaven speciálními technologii LFP článků, které dosahují ultra vysoké hustoty energie ve výši 430Wh/L.

V oblasti bezpečnosti BESS společnost CATL zavedla specializovaný systém řízení kvality založený na kompletním cyklu technologického vývoje, testování a ověřování, monitorování provozu a analýzy bezpečnostních rizik.  Po uvedení BESS do provozu je zajištěn nepřetržitý monitoring provozního stavu  rizik s využitím umělé inteligence (AI) po celou dobu životnosti produktu.

Akumulátor Tianheng má životnost více než 15 000 cyklů, což je výrazně více než standard v branži (8 000 cyklů). Očekávaná životnost produktu je 20 let provozu.

Cenová válka

Největší světový výrobce baterií, kterým je  čínský gigant CATL na počátku letošního roku oznámil,  že letos sníží cenu svých výrobků až o 50 procent. CATL tak reaguje  na nadbytek výrobních kapacit v Číně.

CATL se také hodlá zaměřit na navýšení svého tržního podílu na úkor druhého největšího čínského výrobce baterií, kterým je automobilový gigant BYD. Podle expertů může již brzy cenová válka umožnit další pokles cen elektromobilů i velkých baterií pro ukládání energie.

Ceny baterií klesají nejen v důsledku navýšení výrobních kapacit, ale také díky poklesu cen lithia. Na konci roku 2023 ceny lithia poklesly o 80 procent a vrátila se zpět na „předkrizovou“ úroveň z poloviny roku 2021. Navíc, většina velkých čínských výrobců přesouvá výrobu místo lithium-iontových (Li-Ion) baterií k lithium-železo-fosfátovým bateriím (LiFePO), které vycházejí levněji.

Vzhledem k tomu, že největší výrobci CATL a BYD dále snižují ceny, jsou menší výrobci baterií nuceni je následovat, což bude dále snižovat ceny dodávaných baterií na trh. Podle analýza společnosti Volta Foundation je letos možný pokles ceny LFP článků až na hladinu 56 USD/kWh, což je dramatická změna oproti konci roku 2023, kdy ceny v průměru dosahovaly 107 USD/kWh.