180 kilometrů od Prahy vznikla největší fotovoltaická elektrárna v Evropě

Necelých 180 km na severozápadě od Prahy byla dokončena největší solární elektrárna v Evropě. Její výkon dosahuje 605 MW a leží v místě bývalého hnědouhelného dolu poblíž Lipska v Německu.

Zdroj: Move On Energy

Zelená elektřina pro giganty

Investorem obřího solárního parku, který byl postaven za necelé dva roky, je společnost Hansainvest Real Assets. Součástí instalace je 5-hektorová část, kde se testuje využití agrovoltaiky. V rámci projektu byl vysázen také nový les a v okolí vznikla nová cyklostezka.

Odběrateli vyrobené energie z této největší evropské elektrárny o výkonu 605 MWp jsou společnosti Microsoft a Shell. Obě tyto firmy uzavřely smlouvu s investorem na dodávku vyrobené solární elektřiny pomocí PPA smluv na dobu 15 let.

Celkem bylo pro novou fotovoltaickou elektrárnu jižně od Lipska použito přibližně 1,1 milionu solárních panelů.  Tato obří solární elektrárna pokrývá přibližně 500 hektarů bývalého povrchového hnědouhelného dolu Witznitz II nedaleko Lipska. Projekt realizovala společnost Move On Energy GmbH.

Rekord bude brzy překonán

Nová solární farma u Lipska o výkonu 605 MWp je největší fotovoltaický projekt v Evropě. Svým výkonem letos překonala podobný projekt Francisco Pizarro, který provozuje španělská energetická společnost Iberdrola v Portugalsku o výkonu 590 MWp.

Projekt solární farmy nedaleko Lipska o výkonu 05 MWp všal bude brzy překonán projektovým záměrem společnosti Iberdrola o výkonu 1200 MWp, který se již realizuje v Portugalsku. Další obří solární projekty se připravují na Balkáně.

Vůbec největší solární elektrárna v Evropě se nachází v Turecku o výkonu 1,35 GW, jenž byla uvedena do provozu  v roce 2023. Nachází se však v Malé Asii, v Karapınaru v provincii Konya, která geograficky není situována v Evropě