Živě z HE3DA (2): Investice do bateriové továrny je mimořádný počin, který přesahuje hranice Česka

Dnešní oficiální spuštění továrny Magna Energy Storage (MES) měl slavnostně zahájit místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Nakonec ale kvůli pandemii koronaviru v Česku na akci nedorazil. Místo toho Šefčovič do Horní Suché poslal alespoň natočenou zdravici, v níž „oceňuje investici, která svým významem přesahuje hranice Česka“.

Česko se zařadilo mezi klíčové hráče Evropské bateriové aliance

„Baterie často označujeme za svatý grál přechodu na čistou energetiku a čistou mobilitu. Těší mne, že se Česká republika zařadila mezi klíčové hráče Evropské bateriové aliance, kterou jsem inicioval před třemi lety s cílem snížit závislost EU na bateriích z Asie,“ řekl Šefčovič ve svém videopozdravu pro účastníky slavnostního otevření MES.

Zmíněná aliance dnes sdružuje přes 500 členů z průmyslového sektoru a podle Šefčoviče zmobilizovala od svého vzniku zhruba 100 miliard eur převážně soukromých investic. Šefčovič zdůrazňuje, že Evropa do baterií loni investovala 60 miliard eur, „třikrát více než Čína“. A letos 25 miliard eur, tedy dvojnásobek proti Číně.

„Evropa se tak stává epicentrem tohoto strategického sektoru,“ dodává slovenský eurokomisař, podle nějž by díky tomu měl kontinent do roku 2024 zaujmout ve výrobě lithiových baterií druhé místo po Číně a před USA.

Mimořádný počin

Jak ve svém projevu uvedl Šefčovič díky MES středoevropský region patří k lídrům bateriové branže, kde vyrůstají nové gigatovárny na baterie.

„Projekt dnes otevřené MES je ukázkovým příkladem investicí, které pomáhají Evropě udržet si konkurenční výhodu v oblasti inovací a udržitelnosti. Je navíc mimořádně chválihodné, že vyrůstá na Havířovsku v bývalém uhelném regionu,“ dodal Šefčovič.

„Smekám klobouk dolů autorovi patentu Dr. Janu Procházkovi a také architektovi celého projektu Radomíru Prusovi za vypracování a realizaci celého projektu,“ uzavřel Šefčovič.

Celý projev místopředsedy Evropské komise Maroš Šefčovič při otevření MES si můžete prohlédnout na níže uvedeném videu.