V Polsku se budou stavět soláry o výkonu do 150 kWp bez stavebního povolení

Na konci června polský Senát (Sejm) schválil novelu zákona o obnovitelných zdrojích energie. Tato novela přináší důležité ustanovení pro investory plánující instalaci menších fotovoltaických elektráren. Jejich schvalování a realizace bude jednodušší a zabere méně času.

Zdroj: Wikipedia

Nové soláry bez stavebního povolení

Cílem novely zákona o obnovitelných zdrojích energie je usnadnit výstavbu menších fotovoltaických elektráren v Polsku o výkonu do 150 kWp. Polská vláda takto hodlá podpořit rozvoj segmentu střešních fotovoltaických elektráren, instalovaných na střechách logistických center, výrobních hal a dalších objektů ve vlastnictví podniků.

Nový zákon navyšuje instalovaný výkon ze současných 50 kWp na 150 kWp, kde se u fotovoltaických zařízení nepožaduje stavební povolení. Pro srovnání – v Česku od února letošního roku lze také stavět „soláry“ bez stavebního povolení, ale pouze o výkonu do 50 kWp.

Snadnější výstavba nových zdrojů do 150 kWp v Polsku se netýká pouze fotovoltaiky, ale také tepelných čerpadel a volně stojících solárních kolektorů. Novou legislativu již schválil polský Sejm a nyní míří i podpisu polskému prezidentovi. V platnost novela vejde od září 2023.

Rekordní boom

Polsko má za sebou pětiletý solární boom, který vyvrcholil loni, kdy se v zemi instalovalo téměř 5 GW nových fotovoltaických elektráren. Polsko se tak stalo třetím největším fotovoltaickým trhem v Evropě.

Polsko v domácí fotovoltaice předvedlo fascinující růst v posledních letech. Ještě v roce 2015 ji tam mělo zhruba 5000 domácností. Koncem loňského roku se jejich počet vyšplhal na 1,2 milionu. Boom solárů v Polsku dále pokračuje, takže ji teď má přibližně 15procent domácností. 

Díky usnadnění povolovacích procesů pro fotovoltaiky o výkonu do 150 kWp bez nutnosti stavebního povolení se dále v Polsku rozvinou firemní a komunitní projekty. Do roku 2030 se v Polsku může navýšit instalovaný výkon ze současných 12 GW až na 30 GW.