Tento fotovoltaický panel se sroluje jako koberec

Fotovoltaický panel vyvinutý společností Apollo – Power (dále jen „Apollo“) neskutečně lehký a flexibilní. Po jeho instalaci si jej klidně můžete srolovat a odnést (podobně jako koberec) na jiné místo. Za tuto unikátní technologické řešení získala firma prestižní ocenění na letošním veletrhu Intersolar v Mnichově.

Zdroj: Apollo-Power

Expert na flexibilní panely

Největším problémem stávajících solárních panelů je jejich základní prvek, kterým je křemík. Křemíkové panely jsou vysoce výkonné, ale také křehké a poměrně těžké. Pokud jsou tradiční křemíkové panely vystaveny nadměrnému tlaku či ohybu, pak v určitý okamžik prasknou. Proto je součástí tradičních fotovoltaických panelů kovový rám a skleněná přední strana.

A právě problém těžkým a málo ohebných panelů z křemíků řeší nová technologie izraelské společnosti Apollo. Na vývoji lehkých a flexibilních křemíkových panelů její výzkumníci strávili více než 10 let. Nakonec se jim povedlo vyřešit jednu z největších výzev pro současnou fotovoltaiku- najít materiál, který by byl stejně účinný jako křemík při přeměně slunečních paprsků na elektřinu, ale zároveň by byl flexibilní.

Použití flexibilních panelů výrobu solární energie je vhodné především pro trh s elektrickými a hybridními vozidly, protože jsou lehké a lze je umístit po celém povrchu vozidla, například na střechu a kapotu. Kromě toho tato technika poskytuje vozidlu další zdroj energie, který zase umožňuje větší dojezd, případně zmenšuje objem baterie. Navíc, flexibilní fotovoltaické panely od Apollo jsou vysoce odolné vůči vibracím.

Prestižní ocenění

Společnost Apollo byla založena v Izraeli v roce 2014 a od té doby se specializuje na výrobu flexibilních fotovoltaických panelů. V současné době portfolio výrobce zahrnuje dvě produktové řady: Apollo Panda a Apollo Roll. Zajímavá je zejména druhá verze panelů, která byla oceněna na letošním ročníku Intersolar Award 2023 v kategorii Fotovoltaika.

Produktu společnosti Panda Roll (s označením AE1206) je 100% flexibilní fotovoltaický bezrámový panel, který lze srolovat do roličky a jako takový se přepravuje. Sám výrobce tvrdí, že konstrukce zařízení snižuje celkovou hmotnost fotovoltaického systému o 80 %.

Jedna role se skládá ze šesti panelů, z nichž každý má vlastní vodiče s konektory MC4. Rozměry celé rozvinuté role jsou 6130 x 2020 mm a její hmotnost je přibližně 5,6 kg. Naproti tomu rozměry jednoho panelu jsou 2020 x 1000 mm (mezi jednotlivými moduly v roli jsou další mezery). Průměr srolované role je 270 mm.

Výkon jednoho panelu je 300 W, napětí naprázdno (Voc) je 46,8 V, zkratový proud (Isc) je roven 9,2 a hodnota výkonového teplotního koeficientu je -0,38 %./st. C. Účinnost panelů je 16,75 %.

Továrna na flexibilní solární panely

O flexibilní fotovoltaické panely společnosti Apollo mají velký zájem výrobci automobilů. Firma již dodává svá flexibilní fotovoltaická řešení pro automobilku Volkswagen. Hodnota první zakázky dosáhla 33 milionů eur (přibližně 8000 milionů Kč).

Pružné panely lze umístit i na vodu. Společnost Apollo již postavila plovoucí solární farmu na nádrži v Nir Etzion v severním Izraeli, která dodává energii do místní sítě. Podobné technologie najde také uplatnění i na jezerech nebo na moři.

Za zmínku stojí, že společnost Apollo nedávno zahájila provoz nové továrny na flexibilní solární panely ve vědecko-průmyslovém parku Mevo Carmel v Jokneamu na severu Izraele. Továrna má výrobní kapacitu 190 MW ročně.

Společnost Apollo odhaduje, že se jedná o největší továrnu na tento typ fotovoltaických panelů na světě. Továrna se skládá ze dvou budov o celkové rozloze 2,5 hektaru. Náklady na stavbu továrny přesáhly 100 milionů dolarů (přibližně 2,2 miliardy Kč).