SOLEK získal financování na výstavbu nového portfolia solárních elektráren v Chile

Česká solární skupina SOLEK podepsala rámcovou smlouvu o úvěru s předním poskytovatelem financování v Latinské Americe CIFI (Corporación Interamericana para el Financiamiento de Infraestructura, SA). Úvěr na 15,1 milionu USD (cca 330 milionů korun) použije SOLEK na financování výstavby fotovoltaických projektů v Chile.

Zdroj: Solek

Zajištěné financování pro rozvoj byznysu v Chile

První část úvěru využije skupina SOLEK k financování realizace solárních elektráren Don Flavio a El Huaso, každá o celkové instalované kapacitě 2,99 MWp. Tyto fotovoltaické elektrárny se nachází v regionech Maule a Valparaíso. Dalších několik projektů určených k financování úvěrovým rámcem s CIFI bude následovat.

„Tento úvěrový rámec pro SOLEK představuje další významný zdroj pro financování nových projektů v Chile, kde tak budeme moci dodávat zase o něco více udržitelné zelené energie v rámci zvláštního režimu země pro projekty distribuované výroba (PMG/PMGD),“ uvedl Zdeněk Sobotka, zakladatel a CEO energetické skupiny SOLEK.

„Jsme rádi, že jsme jednání o financování projektů SOLEK dovedli k úspěšnému podpisu dohody. Tato transakce posiluje pozici CIFI jako předního poskytovatele infrastrukturního financování v Latinské Americe a Karibiku, a je v souladu s naším posláním poskytovat finance na podporu rozvoje a růstu ekologicky šetrných infrastrukturních řešení v regionu,“ řekl Cesar Cañedo-Arguelles, generální ředitel CIFI.

Rozvoj velkých projektů

Chilský model energetických zdrojů PMG/PMGD byl vytvořen s cílem podněcovat distribuovanější a ekologičtější výrobu elektřiny. Projekty PMGD v portfoliu SOLEK také přispívají k širší energetické transformaci Chile, protože země postupně vyřazuje uhelné elektrárny a směřuje k dlouhodobému cíli uhlíkové neutrality.

„Uzavření dohody se společností CIFI je dalším krokem v přechodu SOLEK od individuálního k institucionálnímu způsobu financování. Právě spojenectví s velkými finančními partnery nám umožňuje dělat velké projekty, které se pozitivně propisují i do ekonomických ukazatelů celé společnosti,“ shrnul Sobotka.

Na konci roku 2021 podepsal SOLEK smlouvu s předním světovým investorem – švýcarskou Nala Renewables, v listopadu s fondem Global Renewable Power Fund III amerického BlackRocku a na jaře uplynulého roku SOLEK navázal spolupráci s francouzskou investiční bankou Natixis.