SolarEdge: Fotovoltaika v Evropě roste, koranaviru navzdory

Přední světový výrobce fotovoltaických střídačů a chytrých energetických technologií SolarEdge ve druhém kvartálu roku 2020 zaznamenala výborné hospodářské výsledky. Podle společnosti je to potvrzením, že solární energetika v Evropě i v dalších regionech světa se poměrně rychle vzpamatovala z koronavirové pandemie. 

Zdroj: SolarEdge

Zdroj: SolarEdge

Růst zisku

Společnost SolarEdge těží ze své globální přítomnosti na všech kontinentech světa. Díky silným prodejům v Evropě a Austrálii se společnost dokázala vyrovnat s poklesem prodejů střídačů na trhu v USA ve druhém čtvrtletí roku 2020.

Za druhý kvartál roku  2020 SolarEdge dosáhl tržeb ve výši 331,9 milionu USD, což představuje mírný pokles oproti předchozímu kvartálu roku 2020. Nicméně v meziročním srovnání společnost dosáhla růstu tržeb o 2 %, a to i v turbulentní době, kdy na trhu došlo ke zrušení řady nových projektů v důsledku pandemie koronaviru.

Ve druhém kvartálu roku 2020 SolarEdge na trh dodala 1,44 GW střídačů a 3,5 milionů kusů výkonových optimizérů. Hrubá marže firmy dosáhla 31%, což představuje mírný pokles oproti prvnímu kvartálu roku 2020 (33,1%).

Na zveřejněné výsledky pozitivně zareagovala cena akcií společnosti SolarEdge na burze Nasdaq v USA, která posílila asi o 12%. Toto poslalo tržní hodnotu firmy na hranici 10 miliard USD.

Růst poptávky na turbulentním trhu

Zvi Lando, generální ředitel společnosti SolarEdge, zdůraznil, že díky „globální síle“ se společnosti podařilo dosáhnout pozitivních hospodářských výsledků ve druhém čtvrtletí roku 2020. „Zejména růst fotovoltaických trhů v Nizozemsku, Německu, Itálii a Austrálii kompenzoval pokles poptávky na americkém trhu, který byl velmi silně zasažen pandemií na počátku roku,“ uvedl Lando.

„I když pandemie koronaviru pro naši společnost přinesla řadu provozních problémů, věřím v naši finanční sílu a jsem vděčný za důvěru našich zákazníků a nasazení našich zaměstnanců, které nám umožňují i ​​nadále se soustředit na inovace produktů a realizaci našich dlouhodobých cílů i v této turbulentní době,“ dodal Lando.

Pokud se jedná o výhled hospodaření SolarEdge ve třetím kvartálu 2020, pak zde převažuje spíše nejistota ohledně dalšího vývoje trhu. Pro třetí kvartál SolarEdge očekává tržby v rozmezí 325 – 350 milionů USD, což je o cca 15% méně než v roce 2019.

Již dříve společnost SolarEdge oznámila, že ve svém výhledu hospodaření pro zbytek roku 2020 je opatrná. „Dopad koronaviru na ekonomiky celého světa, včetně hlavních trhů společnosti, je bezprecedentní. Proto je velmi obtížné predikovat s jistotou další vývoj hospodaření společnosti v průběhu roku 2020,“uvedla společnost ve svém prohlášení pro investory v květnu letošního roku.