Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE 2 z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdílení elektřiny, zvítězila v 15. ročníku soutěže Zákon roku. Umístila se na prvním místě v kategorii Nejlepší zákon roku 2023 pro byznys.
Anketu Zákon roku organizuje poradenská společnost Deloitte a její advokátní kancelář.

Zdroj: Wikipedia

Nejlepší zákon pro byznys

„Sdílení elektřiny přináší revoluční změnu celého systému české energetiky. Na novele energetického zákona, která sdílení zavádí, jsme pracovali intenzivně a přistupovali k ní velmi pečlivě. Jsem opravdu rád, že to tak vnímají i hlasující v anketě a zvolili ji na první místo nejlepšího zákona pro byznys,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Připravovaný systém vnímá MPO jako základ, který bude nadále rozvíjet tak, jak to umožní technické možnosti. „Děkuji také všem kolegům, kteří se na přípravě novely zákona podíleli, je to uznání jejich odvedené práce,“ dodal ministr Síkela.

Novela LEX OZE 2 umožní sdílení vyrobené energie a zakládání energetických společenství. Domácnosti, obce, firmy nebo školy budou moci vyrábět vlastní elektřinu, především z obnovitelných zdrojů, a následně si ji mezi sebou sdílet. Výsledkem budou nižší výdaje za energie, zvýšení energetické nezávislosti jednotlivců i společnosti a v neposlední řadě také pozitivní vliv na životní prostředí.

Stabilní základ pro fungování komunitní energetiky

„Do vzniku novely jsme zapojili co nejširší veřejnost od expertů z nevládních organizací, přes distributory až po Energetický regulační úřad či provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Výsledná podoba představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky v České republice,“ říká vrchní ředitel energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.Zákon roku je společným projektem firem, asociací a dalších subjektů, které se angažují v oblasti kvality regulace českého podnikání. Nominovanými počiny jsou obecně závazné právní předpisy České republiky či Evropské unie přijaté či schválené v uplynulém roce. Deloitte anketu pořádá od roku 2010.