Silná aliance: Volkswagen a Bosch vytvoří společný podnik zaměřený na řešení pro baterie

Automobilka Volkswagen a společnost Robert Bosch vytvoří do konce roku společný podnik. Bude dodávat systémy na výrobu baterií a pomáhat výrobcům baterií při rozšiřování a údržbě jejich výrobních závodů. Společnost Volkswagen to uvedla ve ve svém nedávném tiskovém prohlášení.

Nový evropský řetězec

Evropský automobilový sektor je  nyní příliš závislý na Asii a dalších regionech. Záměrem obou společností je učinit Evropu ve výrobě baterií soběstačnou.

„Evropa má jedinečnou šanci stát se v nadcházejících letech globálním výrobcem baterií,” řekl člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall, který je ve VW odpovědný za plány na baterie.

„Pracujeme na vybudování kompletního lokalizovaného evropského dodavatelského řetězce pro e-mobilitu ´made in Europe´,” dodal Schmall.

Vznik společného podniku

Schmall nedávno podepsal se šéfem výroby a technologie společnosti Bosch Rolfem Najorkem memorandum o porozumění v této záležitosti. Společný podnik by měl dodávat do Evropy a možná i do dalších oblastí, přičemž výrobu rozjede ve druhé polovině roku, napsal list.

Volkswagen doplnil, že plánuje do konce desetiletí postavit v Evropě celkem šest takzvaných gigafactories, které budou vyrábět články, z nichž se skládají baterie. Má to být klíčový krok v jeho snaze překonat Teslu a stát se největším prodejcem elektromobilů na světě, uvedla agentura Reuters.

První dva závody – jeden ve Švédsku a jeden v Německu – mají začít vyrábět v letech 2023 a 2025. Umístění a data zprovoznění pro zbývající čtyři zatím nebyly zveřejněny, ale uvažuje se mimo jiné o Španělsku a východní Evropě.

Společný podnik Bosche a Volkswagenu by obsluhoval továrny na baterie po celé Evropě, uvádí se v prohlášení. Počet těchto továren roste pod tlakem Evropské unie, aby se stala méně závislou na dodávkách baterií z Asie.