První instalace velkokapacitní Baterie VARTA FlexStorage v ČR a Střední Evropě – část druhá

Klasická situace, rozšiřujete Firmu a zjistíte, že musíte navýšit hlavní jistič, jenže kapacita trafa už pro Váš nový odběr bohužel nestačí. Možností, co dělat je několik …?

Zdroj: Varta

Zdroj: Varta

Jak platit méně za jistič?

V lepším případě si nové trafo postaví sám distributor, ale nebude to určitě hned, ale v časovém rozpětí 1 až 5 let. Každopádně za nový navýšený jistič pak začnete platit nemalé stálé měsíční poplatky. Další možností je postavit si nové silnější trafo na vlastní náklady i s přívodními kabely, což znamená investici cca. 1 milión korun. 

Poslední, zatím nepříliš využívanou možností v ČR je pořízení velkokapacitní baterie a fotovoltaiky, což sice vyjde v průměru na 3 milióny Kč, ale s dotací MPO už se dostanete na částku minimálně stejnou jako by byla investice do nového trafa.

U té poslední možnosti je ale oproti těm předchozím jeden podstatný rozdíl, začne Vám každý den vydělávat. S velkokapacitní baterií a fotovoltaikou každý den šetříte, takže celá investice se Vám postupně vrátí.

V prvé řadě totiž nemusíte navyšovat hodnotu hlavního jističe, pokud máte velkokapacitní baterii s funkcí „Peak Shaving“, jednoduše si nastavíte maximální odběr energie z Hlavního Jističe a veškerá energie, která by se měla odebrat nad Vámi nastavenou hodnotu, půjde z Vaší velkokapacitní baterie.

Takto ušetříte každý měsíc poplatek za navýšení hodnoty hlavního jističe. Další podstatnou úsporou může být nabíjení velkokapacitní baterie v nízkého tarifu a ze slunce, čímž si podstatně snížíte i cenu silové odebírané energie.

Velkokapacitní akumulátor jako výhodné řešení

Přesně takto uvažovali ve společnosti ComacCal s.r.o. v Těrlicku při výstavbě nové haly pro unikátní cejchovací linku pro velké průtoky, která má odběr P 100 kW (3x156A). Trafo Distributora totiž v místě realizace už nestačilo požadavkům nového odběru.

Zdroj: Zdroj: ComacCal s.r.o. velkokapacitní Baterie Varta FlexStorage E 80kW/150kWh

Zdroj: Jan Uherek, www.akumulace-energie.cz, Velkokapacitní Baterie Varta FlexStorage E 80kW/150kWh ve společnosti ComacCal s.r.o.

Maximum možné energie ze stávajícího trafa je 160A, ale jejich nový požadavek už je 285 A  pro spotřebu celé firmy ComacCal s.r.o. i s novou unikátní cejchovací linkou pro velké průtoky. ComacCal s.r.o. se tedy s distributorem dohodnul na maximální hodnotě jističe 160 A, a chybějících 125 A se rozhodli vyřešit investicí do velkokapacitní Baterie Varta FlexStorage E 80kW/150kWh, která umí dodat okamžitý výkon P 80 kW (125 A).

 

Zdroj: Jan Uherek, www.akumulace-energie.cz, Nová hala pro unikátní cejchovací linku pro velké průtoky ve společnosti ComacCal s.r.o.

Zdroj: Jan Uherek, www.akumulace-energie.cz, Cejchovací linka pro velké průtoky s motory Grundfos o výkonu 100 kW ve společnosti ComacCal s.r.o.

Peak Shaving funkce je zde nastavena na P 3 kW, což znamená, že 3 kW jdou vždy ze sítě Distributora a vše co je nad 3 kW odběru, jde z velkokapacitní Baterie Varta FlexStorage E 80kW/150kWh až do hodnoty P 80 kW. Dodržování funkce funkce Peak Shaving P 3 kW było provedeno přenosným analyzátorem kvality elektřiny třídy A ENA8000 společnosti Elocom a.s. (https://www.elcom.cz/produkt/ena8000/)

Nabíjení Baterie Varta je převážně z nízkého tarifu v nočních hodinách, takže baterie je vždy ráno nabitá na 100% hodnotu kapacity. A pokud k tomu jěště svítí přes den sluníčko, tak fotovoltaické panely o 20 kWp dodávají energii do aktuální spotřeby společnosti ComacCal a do Baterie Varta FlexStorage E 80kW/150kWh.

Zdroj: Jan Uherek, www.akumulace-energie.cz, Monitorovací software Baterie Varta FlexStorage E 80kW/150kWh ve společnosti ComacCal s.r.o.

A co nám k této investici může říct pan majitel a jednatel společnosti ComacCal s.r.o. Ing. Marcel Maceček: „Díky Investici do velkokapacitní Baterie Varta FlexStorage E 80kW/150kWh jsme optimalizovali náklady elektrické energie a podle našich současných poznatků se nám investice vrátí do 5 let, poté už nám bude velkokapacitní Baterie společnosti ComacCal s.r.o. jen vydělávat, což je nesporná konkurenční výhoda při neustále se zvyšujích nákladech na energie.“

„Současně jsme moc rádi, že jsme přispěli díky implementaci obnovitelných zdrojů a dotačním programům MPO ke snížení naší úhlíkové stopy ve světě. Chtěl bych touto cestou poděkovat společnostem www.akumulace-energie.cz a www.flowbattery.cz za instalaci Fotovoltaické elektrárny a velkokapacitního úložiště Baterie Varta FlexStorage E 80kW/150kWh v naší společnosti ComacCal s.r.o. Celé řešení plní přesně to, co jsme od začátku očekávali, zajistilo nám dostatečný elektrický výkon, a každý den snižuje náklady na elektrickou energii,“ dodává Maceček.

Další informace o bateriových řešeních Varta najdete na webu: www.akumulace-energie.cz a www.flowbattery.cz.