Ocenění Intersolar AWARD 2023: Finalisté představují inovativní řešení

Fotovoltaické panely, stringové střídače pro volně stojící instalace, zdokonalená montáž a monitorování: solární průmysl si dal za úkol zvýšit efektivitu a postupuje mílovými kroky vpřed. Tento vývoj zachycují produkty a řešení finalistů soutěže Intersolar AWARD 2023. Vítězové budou vyhlášeni v předvečer The smarter E Europe, největší evropské platformy pro energetický průmysl, která zahrnuje čtyři samostatné výstavy – Intersolar Europe, ees Europe, Power2Drive Europe a EM-Power Europe, jenž se konají na výstavišti v Mnichově od 14. do 16. června.

Zdroj: Intersolar

Vysoce výkonné fotovoltaické moduly pro rezidenční trh

Nominovaní finalisté v rámci ocenění Intersolar AWARD podtrhují trendy v solárním průmyslu, jako jsou ambiciózní cíle Evropské unie v oblasti ochrany klimatu a prudce rostoucí ceny energií, které nadále zvyšují poptávku po fotovoltaických panelech na rezidenčním trhu.

Výrobci na to reagují nabídkou panelů s ještě vyšším výkonem a velikostí až dva metry čtvereční. Výsledkem jsou prémiové fotovoltaické panely s účinností 22 až 23,5 % a velmi rovnoměrným černým povrchem.

Kromě tohoto prémiového segmentu se stále rozšiřuje nabídka speciálních výrobků pro střechy se sníženou nosností, zelené střechy, fasády, balkony a soukromé zahrady. Patří sem zejména lehké a poloflexibilní fotovoltaické panely, inovativní montážní systémy a také různá barevná provedení.

Dalším trendem je souběžná výroba elektřiny a nízkoteplotního tepla pomocí tzv. fotovoltaickotermických (PVT) panelů, která je podporována n širokým nasazením technologie tepelných čerpadel.

Účinné střídače pro velké instalace

Nová generace stringových střídačů pro volně stojící instalace nabízí i přes své menší rozměry a relativně nízkou hmotnost vyšší výkon než kdykoli předtím. Stejně jako moderní centrální střídače jsou schopny dosáhnout téměř 99 % účinnosti.

Účinné decentralizované střídače pro velké instalace se dodávají s výkonem až 330 kilowattů (kW) střídavého proudu. V rezidenčním sektoru pokračuje trend hybridních střídačů s připojením k baterii a funkcí záložního napájení, což je technologie, která se nyní uplatňuje i u modulových střídačů.

Novinkami jsou také kabelové kanály a detekce požárů kabelů v solárních parcích nebo propojovacích skříních a montážní systémy pro ploché a sedlové střechy. Tyto zdokonalené systémy optimalizované z hlediska zdrojů umožňují jednoduchou (klikací) montáž nebo kompletní výměnu střešní krytiny.

Finalisté soutěže Intersolar AWARD 2023

DAH Solar (Čína): Celoplošné fotovoltaické moduly

Inovativní konstrukce rámu celoplošných fotovoltaických panelů maximalizuje jejich povrch a zabraňuje ztrátám při výrobě energie způsobeným znečištěním. Okraj rámu na přední straně panelu je minimální a přední sklo je připevněno k široké ploše rámu na zadní straně. Vizuálně atraktivní panely mají výkon 460 wattů (W) a účinnost 21,3 %.

Enphase Energy (USA): IQ8

Modulový střídač je první svého druhu na trhu s možností síťového či ostrovního provozu. IQ8 je schopen zajistit nouzové napájení během dne – i bez záložní baterie. Může se také pochlubit všemi obvyklými výhodami modulového střídače, pokud jde o nesoulad, stínění a ztráty při umístění, monitorování a odpojování na úrovni modulů. Šest dostupných variant s výstupním střídavým proudem mezi 249 a 360 voltampéry (VA) je vhodných pro širokou škálu velikostí panelů pro rezidenční aplikace.

HUAWEI Technologies (Čína): SUN2000-330KTL

Vysoce výkonný stringový střídač SUN2000-330 KTL pro volně stojící instalace zaujme výkonem 330 kilovoltampérů (kVA), kompaktním designem a účinností EU 98,8 %. Díky širokému rozsahu vstupního proudu je vhodný pro moduly s velikostí článků 162, 180 a 210 milimetrů. Stejně tak jeho vysoký rozsah vstupního napětí až 1 500 voltů (V) umožňuje dlouhé řetězce modulů a efektivní uspořádání systému. Integrovaný nástroj IV Diagnosis Tool spolehlivě odhalí chyby ve fotovoltaické instalaci, zatímco střídač nabízí rychlou a spolehlivou ochranu proti chybám na straně stejnosměrného proudu fotovoltaické instalace.

Shenzhen Aiko Digital Energy Technology (Čína): ABC panely

Panely ABC kombinují dvě vysoce účinné technologie: integrovanou architekturu solárních článků se zadním kontaktem a pasivační kontakty. Díky tomu mohou tyto fotovoltaické panely dosahovat působivého výkonu 460 W při velikosti 1,95 m2 a účinnosti až 23,6 %. Stejně pozoruhodná je i plně černá verze s výkonem až 450 W a účinností až 23,0 procenta. Společnost Aiko sází u paneu ABC na inovativní proces metalizace bez použití stříbra, který výrazně snižuje spotřebu stříbra.

SmartHelio (Švýcarsko): Prediktivní software pro prevenci výpadků systému

Plug-in software založený na umělé inteligenci (AI) podporuje provozní týmy a týmy údržby tím, že automaticky detekuje závady a rychle přijímá protiopatření, aby se zabránilo výpadkům solárních zařízení. Software lze snadno integrovat s většinou platforem pro monitorování fotovoltaických zařízení. Fyzikální modely jsou personalizovány pomocí umělé inteligence a strojového učení (ML) na libovolné monitorované fotovoltaické systémy. Vzorce v provozních datech lze rychle přiřadit k typickým chybám. Zajímavý je také cenový systém na bázi identifikace jednotlivých chyb.

SolarPaint od společnosti Apollo Power (Izrael): Plně flexibilní rozkládací fotovoltaické panely pro různé aplikace

Flexibilní fotovoltaické panely s účinností 17 % jsou díky své stabilitě, flexibilitě, výkonu a nízké hmotnosti neuvěřitelně všestranné. Lze je použít i na površích, které se na první pohled mohou zdát nevhodné. Mohou být například použity na střechách s nízkým zatížením, na karoseriích automobilů nebo střechách nákladních vozidel, jako plovoucí fotovoltaické panely, na chodnících a v široké škále spotřebitelských aplikací. Role fotovoltaických panelů jsou více než šest metrů dlouhé a 2 metry široké a mají výkon 1,8 kW, což usnadňuje instalaci a logistiku pro širokou škálu fotovoltaických projektů.

Sunmaxx PVT (Německo): Sunmaxx PX-1

PVT panely dosahují elektrického výkonu 395 W v kombinaci se solárním tepelným výkonem 1 522 W díky 108 monokrystalickým polovičním řezaným článkům založeným na technologii pasivovaného zářiče a zadního článku, jenž jsou  instalované na plochém kolektoru s účinností 60 %. Zatímco standardní fotovoltaické moduly dosahují teploty článků 65 stupňů Celsia, moduly PVT jsou po připojení k tepelnému čerpadlu omezeny na 30 stupňů Celsia. Sunmaxx PX-1 váží jen asi o 3,5 kilogramu na metr čtvereční více než srovnatelný FV panel. Efektivní a cenově výhodná výroba solární energie a dodávka tepla maximálně využívá omezený prostor.

TSGC Technologies (Tchaj-wan): PV Circulator

Účinná a levná recyklace fotovoltaických modulů je předpokladem udržitelného energetického systému. Od roku 2022 byly po celém světě instalovány fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem více než jeden terawatt, které využívají různé formáty a materiály. PV Circulator je systém vyvinutý společností TSGC Technologies, jehož cílem je rozložit většinu těchto fotovoltaických panelů na jejich dílčí materiály během jedné minuty a umožnit tak téměř stoprocentní míru recyklace.

Wavelabs Solar Metrology Systems (Německo): SINUS-360 Plus

Schopnost měřit výkon solárních článků velkou rychlostí a přesností je základem zajištění kvality při výrobě fotovoltaických článků. Základem všestranného měřicího zařízení SINUS-360 Plus je světelný zdroj s 27 LED diodami s velmi rovnoměrným světelným polem a vysokým spektrálním pokrytím. Každý z 27 LED kanálů lze konfigurovat samostatně, takže světelné spektrum je vhodné i pro měření tandemových solárních článků.

voestalpine Automotive Components Schwäbisch Gmünd (Německo): iFIX

Chytrá konstrukce pro fotovoltaické moduly na plochých střechách je vyrobena z greentec oceli s nízkými emisemi CO2 v jednom hlubokotažném plechu namísto spousty jednotlivých prvků. Díky tomu je skladování a instalace mnohem jednodušší, patentovaný zaklikavací systém umožňuje instalaci bez použití nářadí a také čas potřebný k instalaci se zkracuje na polovinu. Fotovoltaické panely se k systému připevňují pomocí hrotových a modulových svorek. iFIX lze použít jako velkoplošnou konstrukci na většině plochých střech – dokonce i na těch s měkkými izolačními materiály.