Obří investice: Místo ropy bude Norsko investovat do zelené energie

Norský státní fond prodal akcie společností, který je největší svého druhu na světě, se rozhodl prodat společnosti, jenže se zabývají průzkumem a těžbou ropy. Do budoucna fond sází na obecný trend rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Změna portfolia

Norský státní fond , jehož plný název zní Statens pensjonsfond Utland, tedy státní penzijní fond s globálním zaměřením, drží podíly v přibližně 9200 firmách po celém světě a vlastní asi 1,5 procenta všech akcií obchodovaných na burzách. Investuje také do dluhopisů a nemovitostí.

Portfolio, které mělo koncem roku 2019 hodnotu asi šest miliard dolarů, investiční fond kompletně prodal koncem minulého roku. Státní investiční fond má za sebou nejlepší rok ve své pětadvacetileté historii, celkové zhodnocení majetku dosáhlo 10,9 procenta. Fond však těžil především z investic do amerických technologických společností. Naopak na akciích ropných a plynových prodělával.

Vládní fond začal s odklonem od ropy a plynu už před více než třemi lety. Cílem bylo rozložit investice i do dalších oborů a snížit zastoupení ropného průmyslu, na němž je norské hospodářství silně závislé.

Nový plán investic

Novou strategii fondu s důrazem na investice do udržitelných energetických zdrojů razí nový generální ředitel fondu Nicolai Tangen, který se funkce ujal loni v září. Norský státní investiční fond, který je největší na světě a který disponuje majetkem zhruba za bilion dolarů, po letech zásadně změní strategii. Prodá podíly ve společnostech, které se zabývají jen průzkumem a těžbou ropy a plynu, podíly v integrovaných energetických společnostech si ale ponechá.

Počítá s tím plán, který představila norská vláda a jehož smyslem je omezit závislost na ropě a plynu. Z výnosů fondu vláda plánuje financovat důchody.

Podle Tangena však fond může klást větší důraz při investicích i na to, jak eticky, udržitelně či ekologicky společnosti skutečně podnikají. Tangen proto pověřil správce aktiv, aby hledali investiční příležitosti do obnovitelné infrastruktury. Chce, aby takové portfolio nakonec dosáhlo přibližně jednoho procenta z celkového objemu fondu, který činí 1,3 bilionu dolarů.

„Věříme, že se to letos podaří,“ cituje Tangena agentura Bloomberg. „Zaměřujeme se na větrné a solární projekty v Evropě i Americe.“

Norsko je největší producent ropy a zemního plynu v západní Evropě. Fond investuje přebytky z produkce ropy a plynu do akcií, dluhopisů a nemovitostí v zahraničí. Spravuje ho centrální banka s cílem střádat obyvatelům Norska peníze na důchod.