Nová éra: Výrobní kapacita ve fotovoltaice přesáhne 1 TW v roce 2024

Do konce roku 2023 vzroste výrobní kapacita fotovoltaických panelů až o 114 % oproti roku 2022. Další očekávaný růst o 21 % v roce 2024 posune celosvětovou výrobní kapacitu fotovoltaiky na 1,043 TW. Výrobě panelů budou stále více dominovat výrobci z Číny podle aktuální analýzy poradenské společnosti Clean Energy Associates (CEA).

Zdroj: MeyerBurger

Drtivá dominance

V roce 2025 připadne na Asii téměř 97 % celosvětové kapacity fotovoltaických panelů, přičemž největší podíl bude mít tradičně Čína (více než 89 %)

Zpráva CEA vycházela především z údajů výrobců, jako jsou Astroenergy, BYD, Canadian Solar, DAS Solar, DMEGC, First Solar, GCL, Huasun, JA Solar, Jinergy, Jinko Solar, Jolywood, LONGi, Qcells, Risen Energy, Talesun, Tongwei a Trina Solar. Největší evropští a američtí výrobci, jako jsou Meyer Burger a First Solar, nebyli do analýzy zahrnuti.

Studie CEA se opírá  o odhady analytiků,  které se však mohou změnit poměrně rychle kvůli rozhodnutí čínské vlády. Jelikož je solární trh v Číně vysoce centralizovaný, mohou rozhodnutí centrální vlády výrazně změnit jeho podobu.

Rovněž není jisté, jak budou Evropa a USA, které jsou (po Číně) hlavními světovými fotovoltaickými trhy, reagovat na asijskou expanzi. Zavedení cel na čínské solární výrobky by mohlo ochladit ambice asijského giganta, který podle společnosti Bernreuter Research plánuje do roku 2027 zvýšit svou výrobní kapacitu na astronomických 3,5 TW ročně.

Solární paradox?

Vysoká výrobní kapacita ještě neznamená, že bude plně využita, což se v praxi projeví nejen ve výrobě, ale i v instalaci fotovoltaických panelů. Právě na tento paradox poukazuje analytička Jenny Chaseová ze společnosti BloomenbergNEF v rozhovoru pro časopis PV Magazine. Podle jejího odhadu by výrobní kapacita by mohla až třikrát převýšit skutečnou instalovanou kapacitu fotovoltaických elektráren.

Podle predikce BloomenbergNEF dosáhne do konce roku 2023 celosvětová kapacita provozovaných fotovoltaických elektráren 392 GW. Do roku 2030 se toto číslo zdvojnásobí, ale stále bude daleko od  hodnoty 1 TW, kterou budou disponovat výrobci panelů.

Mít obrovskou výrobní kapacitu ve výrobě fotovoltaických panelů ještě neznamená schopnost tuto kapacit instalovat a připojit do sítě. Instalace solárních elektráren vyžaduje mimo jiné schopnost sítě připojit nové kapacity, včetně baterií. Dále je zapotřebí mít dostatečné počet lidských zdrojů v rámci instalačních firem a především mít dostatečné finanční zdroje.