Ministr Síkela (MPO): V rozvoji OZE jsme zaspali. Nyní doháníme Evropu

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku dlouhodobě zaostává za Evropou. Podíl solárních a větrných elektráren na celkovém objemu vyrobené elektřiny loni v České republice činil 3,7 procenta. To je výrazně za evropským průměrem, v celé EU byl totiž tento podíl kolem 22 procent.

Zdroj: MPO

Neveselé skóre

Podle sdělení ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) v posledních letech Česko zaostává i v tempu nárůstu výroby energie z OZE.
Větrné a solární elektrárny v Česku vloni za prvních devět měsíců roku vyrobily přes 2,52 terawatthodiny elektřiny. Celkem bylo v Česku za stejné období vyrobeno více než 62,24 terawatthodiny, nejvíce z parních a jaderných elektráren.

V celé EU vyprodukovaly solární a větrné elektrárny v roce 2022 dvacet dva procent celkového objemu vyrobené elektřiny. Pro srovnání- v Česku to byla necelá čtyři procenta.

„Minulá vláda v oblasti obnovitelných zdrojů energie naprosto zaspala a my máme co dohánět. Děláme pro to ale maximum,“ řekl Síkela.

Česko je tak v rozvoji obnovitelných zdrojů energie výrazně za evropským průměrem. Jedním z důvodů je i pomalé tempo nárůstu takové výroby. Za posledních pět let se objem elektřiny vyrobené ze solárních či větrných elektráren v tuzemsku podle Síkely zvýšil o 13,6 procenta. V celé EU pak nárůst činí téměř 88 procent.

Pozitivní změny

Situace ve výrobě zelené energie se v posledním roce začíná měnit k lepšímu. „První výsledky jsme viděli již v minulém roce, kdy přijali žádosti o dotace na instalace fotovoltaických elektráren v hodnotě 9 miliard korun. Evidujeme také obrovský nárůst o instalaci nových zdrojů. A věřím, že i díky naší snaze to letos bude ještě lepší,“ dodává Síkela.

Podle Síkely nám obnovitelné zdroje zajistí nejen nižší výdaje za energie, ale také posílí naši energetickou bezpečnost. „Proto výrazně zjednodušujeme pravidla pro instalaci nových zdrojů a připravujeme miliardové dotační programy na podporu jejich rozvoje,“ zdůrazňuje Síkela.

Ministr Síkela proto v této souvislosti připomněl některé legislativní změny z posledních měsíců, které by měly usnadnit rozvoj obnovitelných zdrojů. Jde například o zvýšení limitu pro stavbu zdroje bez stavebního povolení na 50 kilowattů.

I když výroba energie OZE loni stagnovala, celkově rozvoj OZE loni v Česku zaznamenal rekordní čísla. V České republice bylo loni zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawattu, což byl meziroční nárůst o 366 procent. Postupně se zvyšuje i průměrná velikost elektráren. Růst bude podle oborových svazů pokračovat i letos.