Solární charta: Evropa hodlá podpořit rozvoj a konkurenceschopnost evropského solárního průmyslu

Koordinovaný rozvoj integrované evropské elektrické sítě i posilování odolnosti energetické infrastruktury.  O tom minulý týden jednal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v Bruselu na neformálním jednání ministrů pro energetiku. Ministři diskutovali o plánování a financování rozvoje energetické infrastruktury a podepsali Solární chartu, která podpoří výrobu solárních technologií v Evropě. Jedná se o klíčová opatření pro posílení energetické bezpečnosti a pro modernizaci přenosových a distribučních sítí napříč Evropskou unií.

Posílení bezpečnosti

„Podle dat Evropské komise jsme za poslední dva roky díky instalaci obnovitelných zdrojů ušetřili zhruba 15 miliard krychlových metrů dovozu ruského plynu. Tyto nové zdroje tak nahrazují suroviny od nedůvěryhodných dodavatelů a tím posilují naši energetickou bezpečnost. Společně s jejich velkým rozvojem je potřeba posilovat přenosové a distribuční sítě, prostřednictvím kterých se elektřina dostává ke koncovým zákazníkům,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Pro zajištění stabilního energetického prostředí je třeba, s ohledem na ochranu životního prostředí, využívat všech konkurenceschopných zdrojů energie přispívajících k energetické nezávislosti Česka. Ministerstvo průmyslu a obchodu postupně připravuje další reformy v rámci české energetiky.

„Zjednodušili jsme povolávání výstavby obnovitelných zdrojů, zavedli komunitní energetiku a nyní míří k poslancům novela LEX OZE III, která zavede nový moderní a chytrý elektroenergetický systém. Zároveň soutěžíme dodavatele na výstavbu nových jaderných zdrojů,“ dodává Síkela.

Posílení evropského solárního průmyslu

Cílem Solární charty je „ukotvit a udržet konkurenceschopnost evropského solárního průmyslu“. V této souvislost Evropská komise (EK)  oznámila, že podporuje evropský fotovoltaický výrobní průmysl podpisem nové „Solární charty“, která se zrodila pod dohledem probíhajícího belgického předsednictví v Radě EU.

Cílem EU je do roku 2030 získávat nejméně 45 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Právě fotovoltaické odvětví je klíčové pro dosažení cílů EU v oblasti energetiky, klimatu a konkurenceschopnosti.

Solární charta stanoví řadu dobrovolných závazků na podporu fotovoltaického průmyslu v EU. Jedná se o nejnovější krok v rámci opatření EK na podporu výroby solárních panelů v Evropě, který následuje po návrhu zákona o čistém bezuhlíkovém průmyslu a po založení Aliance solárního fotovoltaického průmyslu.

Solární energie, zejména fotovoltaika, je v současné době nejrychleji rostoucím zdrojem obnovitelné energie v EU. V roce 2023 bylo v EU nainstalováno 56 GW solárních elektráren, dvě třetiny z toho na střechách, což posiluje spotřebitele a chrání je před vysokými cenami elektřiny.

V ČR rozvoj obnovitelných zdrojů neustále zrychluje, ke konci loňského roku evidovaly distribuční společnosti celkem více než 167 tisíc připojených fotovoltaických elektráren. Nových solárních elektráren bylo v Česku od roku 2022 připojeno přes 116 tisíc. Celkový výkon připojených FVE v České republice tak vzrostl na 3,5 GW.