Miliardář Křetínský hodlá v Německu postavit nové soláry a větrníky o výkonu sedmi gigawattů

Německá uhelná společnost LEAG, která patří do  holdingu EPH ve vlastnictví miliardáře Křetínského v roce 2023 zahájila obří projekt nazvaný GigawattFactory. Jeho cílem je postavit v Německu do roku 2030 vybudovat v Německu obnovitelné zdroje energie o výkonu sedmi gigawattů.

Zdroj: Amper Meteo

Zelená energie místo uhlí

Společnost LEAG, která těží a spaluje hnědé uhlí ve čtyřech elektrárnách v německé Lužici, se mění a začíná zelenat. V rámci projektu GigawattFactory hodlá LEAG přetransformovat vytěženou krajinu východního Německa na region s největší výrobou zelené elektřiny v zemi a možná i v celé Evropě. LEAG počítá především s masivní výstavbou větrných a solárních parků. Na plánovaném výkonu by měly větrníky převyšovat panely v poměru 65 : 35.

Jako první začala společnost LEAG stavět v loni na podzim obří solární elektrárnu o výkonu 17 MWp nedaleko Böhlenu. „Se zahájením výstavby fotovoltaického parku v Böhlenu a dalších projektů, které jsou ve fázi vývoje, zajišťujeme potřebnou energii pro gigawattovou továrnu. Celkově jsme do schvalovacího procesu dotáhli již více než jeden gigawatt projektového potenciálu LEAG. Každý z těchto projektů významně přispívá ke klimaticky neutrálním a bezpečným dodávkám energie,“ říká Dominique Guillou, ředitel koncernu EP New Energies GmbH, do nějž spadá společnost LEAG.

Obří investice

Pokud společnost LEAG záměry projektu GigawattFactory naplní, bude to znamenat solární výkon ve výši 2450 megawattů. Pro srovnání- největší evropský fotovoltaický park ve španělské Extremaduře má  výkon 600 megawattů.

Část fotovoltaických elektráren v Lužici bude plavat na jezerech vzniklých po těžbě uhlí v této oblasti. V rámci projektu GigawattFactory se počítá také s výrobou zeleného vodíku a budování bateriových úložišť. Již v roce 2022  LEAG vybudoval nejjvětší německou baterku Big Battery Lausitz o kapacitě 53 megawatthodin u své hnědouhelné elektrárny Schwarze Pumpe.

Společnost LEAG počítá, že investice do nových zelených elektráren přesáhne deset miliard eur, tedy téměř 250 miliard korun. LEAG přitom nepočítá s žádnou dotační podporou.

Velkou výhodou pro LEAG je skutečnost, že pro své plány má k dispozici 33 tisíc hektarů těžební krajiny, kde hrozí při stavbách nových zelených projektů minimum konfliktů s ekology, a to zejména kvůli větrníkům v krajině odmítali. Souběžně s rozsáhlou výstavbou nových solárů a větrníků na pozemcích po těžbě  uhlí v Lužici bude LEAT také investovat do řešení pro skladování energie, jako jsou bateriová úložiště, tepelná úložiště a zařízení schopná skladovat vodík.