Google plánuje do roku 2030 využívat pouze energii z obnovitelných zdrojů
Pouze bezemisní elektřina
Do obnovitelných zdrojů po celém světě investuje již několik let firma Google. Nyní Google ohlásil, že hodlá veškerý provoz v obřích serverovnách a datových centrech do roku 2030 po celém světě napájet pouze z bezemisních zdrojů.
Nebude to jednoduché a Google na svém webu přiznává, že bude muset získat dalších více než 5,5 GW elektřiny z obnovitelných zdrojů, což sebou ponese i stěhování některých datacenter tam, kde je to vůbec možné. V každém případě, v roce 2030 by měl být provoz Googlu a všech jeho služeb 24/7 zelený. Každá propálená watthodina bude pocházet z fotovoltaiky, vodní/větrné turbíny nebo jiného obnovitelného zdroje, který tou dobou bude k dispozici.
Podle vlastních dat Google v roce 2011, čtyři roky po dosažení uhlíkové neutrality, využíval přes čtvrt milionu wattů elektřiny ročně, což prý odpovídá nárokům 200 tisíc domácností. Zejména kvůli datovým centrům, která jsou poháněna energií z fosilních paliv, v této době produkoval necelého 1,5 milionu tun oxidu uhličitého ročně. Uhlíkové neutrality tak dosahoval podporou jiných zelených iniciativ.
Investice do obnovitelných zdrojů
První velkou investici do obnovitelných zdrojů v hodnotě 38,8 milionu dolarů Google učinil již v roce 2010 do stavby obří větrné elektrárny ve Spojených státech. Paralelně s tím se rozjely také smlouvy na stabilní odběr desítek megawattů ekologicky nezávadné energie.
Loni v září se pak Google pochlubil dosud největší investicí do obnovitelných zdrojů za více než dvě miliardy USD (46,9 miliardy Kč) za podporu nových projektů elektřiny z obnovitelných zdrojů v USA, Jižní Americe a Evropě. Díky prudkému poklesu cen na výrobu solární energie Google bude většinu svých investic směřovat do nových fotovoltaických elektráren (FVE) a větrných elektráren (VTE).
Nyní ředitel Sundar Pichai ohlásil další důležitý milník: jeho firma se prý mezi těmi většími stala první, která eliminovala celkový objem vypuštěných skleníkových plynů za celou svou historii. Význam tohoto kroku ještě umocňují záběry z Los Angeles z posledních dní, kde rozsáhlé požáry způsobily apokalyptické zoranžovění nebe.
Cílem není jen pochlubit se čísly, ale skutečně směřovat k omezování klimatických změn, jež jsou každým rokem viditelnější. „Do roku 2030 musíme přijít s udržitelnými řešeními pro naši planetu, jinak budeme čelit těm nejhorším dopadům klimatických změn,“ říká Pichai. Google naštěstí v tomto ohledu neotálí.
Zatímco v roce 2017 ohlásil, že stal první velkou firmou nakupující dostatek obnovitelné energie pro napájení všech svých operací, do roku 2030 chce, aby to tak skutečně fungovalo. Dosud byly tedy modelem opět kompenzace, ale v plánu je veškerá datová centra a firemní budovy přímo pohánět z bezemisních zdrojů. Google má být také v tomto případě prvním mezi většími společnostmi.