Francie po vzoru Německa zvedá podporu pro solární elektrárny

Francouzský energetický regulátor (CRE) stanovil nové výkupní ceny (FIT) pro elektřinu ze střešních fotovoltaických elektráren o výkonu do 500 kWp pro druhé čtvrtletí letošního roku. Podpora formou FIT se zvýšila o 3% oproti předchozímu období.

Zdroj: S-Power

Nové tarify

Pevné výkupní ceny (FIT) stanovil francouzský regulátor CRE ve výši od 23,95 centů za kilowatthodinu pro fotovoltaické systémy s výkonem do 3 kilowattů do 12,68 centů za kilowatthodinu pro fotovoltaické systémy s výkonem od 100 do 500 kilowattů.

Sazby FIT se zvýšily až o tři procenta oproti 1. kvartálu letošního roku, a to především v důsledku růstu nákladů na instalaci malých střešních solárních elektráren ve Francii.

Současně CRE stanovil tarify (FIT) za přetoky vyrobené solární energie dodávané do sítě. Ty se pohybují v rozmezí od 13,39 do 8,03 centů za kilowatthodinu v závislosti na velikosti fotovoltaické elektrárny.

Inspirace Německem

V říjnu minulého roku francouzská vláda zvýšila limit výkonu fotovoltaických elektráren, na které se vztahují pevné výkupní ceny (FIT), a to z původních 100 na 500 kilowattů. Jejich rozvoj na střechách dále Francie podpořila tím, že snížila degresivní sazby podpory (FIT) stanovené pro výkupní ceny v budoucnosti.

Podobný krok letos oznámilo i Německo, které loni v červenci zvedlo sazby FIT pro solární elektrárny o výkonu do 750 kWp. Jedná se o další krok Německa v oblasti podpory rozvoje obnovitelných zdrojů energie v zemi.

V rámci novely zákona EEG (zákon na podporu OZE) Německo loni prosadilo zavedení dvou samostatných výkupních cen pro solární elektřinu. Majitelé střešních fotovoltaických systémů se od minulého roku mohou rozhodnout, zda přijmou nižší výkupní cenu pro fotovoltaiku a část energie ze střechy využijí sami, nebo zda dostanou dodatečnou odměnu nad rámec standardní výkupní ceny, pokud dodají 100 % vyrobení solární energie do sítě.