Díky solární energii vyrábí přístroj GENNY pitnou vodu ze vzduchu

Na letošní výstavě CES v Las Vegas se izraelská firma Watergen prezentoval novým přístrojem, který umožňuje výrobu pitné vody ze vzduchu. Nový přístroj pod názvem GENNY je zcela soběstačný, energii ke svému provozu totiž získává ze slunečních paprsků.

Zdroj: Watergen

Zdroj: Watergen

 

Co dokáže GENNY díky sluneční energii?

 

Zařízení Solar GENNY působí na pohled tak trochu magickým dojmem, ale princip jeho fungování je poměrně prostý. Funguje podobně, jako odvlhčovače vzduchu, které zachytávají vzdušnou vlhkost. Přístroj následně vodu vyčistí, vychladí a připraví k výdeji. Malým bonusem je vyčištění okolního vzduchu.

 

Přístroj GENNY dokáže tímto způsobem připravit až 30 litrů vody denně, přičemž je schopen pracovat v teplotách od 15 do 40 °C a funguje při relativní vlhkosti vzduchu vyšší než 25 %. Ke svému fungování potřebuje 9 kWh za den.

 

GENNY spoléhá na energii ze slunce. Díky solárním panelům může vyrábět pitnou vodu i v oblastech bez elektrické sítě – například v rozvojových zemích nebo různých krizových zónách. Součástí balení jsou čtyři sedmimetrové solární panely, jejichž výrobu zajišťuje externí firma.

 

Ocenění za inovaci

 

Cílem společnosti Watergen je nejen eliminovat závislost na vodních zdrojích, ale i na plastových nádobách. Zařízení GENNY se snadno obsluhuje a udržuje – stačí ji připojit k solárním panelům a ona po zapnutí během několika hodin vytvoří vodu.

 

„Nabízí všechny stejné výhody jako původní verze GENNY a je ideální pro použití v odlehlých lokalitách, vesnicích, parcích a zelených rezidencích, kde jsou nespolehlivé dodávky elektrické energie, případně není elektřina vůbec k dispozici,“ uvádí Dan Clifford, prezident společnosti Watergen.

 

Každopádně toto zařízení na výstavě CESu zaujalo natolik, že obdrželo od poroty cenu za inovace. Ocenění si zasloužilo především proto, že se jedná o nejúčinnější a svého druhu jedinečný generátor vody, který k výrobě využívá výhradně přírodní zdroje – vzduch a slunce. V současnosti se tak jedná o nejekologičtější řešení na trhu.