Díky boomu fotovoltaiky se v Rakousku vyrábí více než 87 % elektřiny z OZE

Boom solární energetiky a také větrné energetiky stojí za novým rekordem v Rakousku. U našich jižních sousedů se obnovitelné zdroje energie (OZE) loni podíly 87 % na výrobě elektrické energie.

Zdroj: BPA

Nový rekord

Rakouské ministerstvo životního prostředí včera oznámilo, že podíl OZE na celkové výrobě elektřiny v zemní loni činil rekordních 87 procent. Je to více než 11% růst oproti roku 2022, kdy podíl OZE na výrobě elektřiny dosáhl 78 procent v Rakousku.

Podle prohlášení rakouského ministerstva životního prostředí se v rámci zemí Evropské unie umístilo Rakousko v roce 2023 na druhém místě ve výrobě elektřiny z OZE za Lucemburskem (89,6 procent). Dalšími premianty ve výrobě zelené energie jsou Litva a Dánsko.

Silný boom fotovoltaiky

Podle ministerstva je nárůst  výroby energie z OZE způsoben především výrazným boomem fotovoltaiky v Rakousku. Její podíl na výrobě elektřiny se více než zdvojnásobil z 0,98 terawatthodin (TWh) v roce 2022 na 2,35 TWh v roce 2023.

V praxi to znamená, že fotovoltaika se nyní podílí na výrobě elektřiny v Rakousku 4,4 %. Boom fotovoltaiky v Rakousku, kde se loni instalovalo podle odhadu Rakouské fotovoltaické asociace cca 1,5 GW nových fotovoltaik,  se výrazněji projeví až letos na výrobě elektřiny.

Za boomem OZE v Rakousku však stojí podle dat ministerstva také větrná energie. Její podíl na výrobě elektřiny stoupl ze 7,19 TWh v roce 2022 na loňských 8,26 TWh. Větrná energie se tak poprvé podílela na rakouské výrobě elektřiny více než 15 procenty.

Nejvíce elektřiny se v Rakousku vyrábí tradičně z vodních elektráren. Jejich celkovou bilanci na výrobě elektřiny v zemi v minulém roce zatím ministerstvo neupřesnilo.