ČEZ posiluje na fotovoltaickém trhu v Německu

Skupina ČEZ dokončila na konci března akvizici společnosti Gespa GmbH, která se v Německu zabývá střešními fotovoltaickými instalaci v rezidenčním a komerčním sektoru. Je to již druhá akvizice ČEZ do solárních aktiv u našich západních sousedů realizovaná přes společnost Elevion Group, kterou ovládá polostátní energetický gigant.

Zdroj: SFŽP

Solární expanze

Akvizicí společnosti Gespa hodlá skupina ČEZ posílit svou pozici na německém trhu fotovoltaických střešních systémů. Gespa nabízí kompletní portfolio od financování, developmentu až po instalaci a provozní správu fotovoltaických systémů na trhu v Německu.

ČEZ již v roce 2021 investoval do akvizice společnosti   Belectric, která patří k největším hráčům na světě v oblasti EPC a O&M služeb pro fotovoltaické elektrárny. Na německém trhu a v zahraničí společnost Belectric rozvíjí projekty fotovoltaických zdrojů a následně je prodává na trhu investorům.

Skupina Belectric byla založena v roce 2001 Německu. Dnes po 20 letech zaměstnává téměř 500 specialistů a je globálním lídrem v oblasti projektování fotovoltaických elektráren. Patřila mezi průkopníky ve vývoji návrhů systémů pro velké pozemní elektrárny.

Sázka na boom střešní fotovoltaiky

Letošní akvizice ČEZ do společnosti Gespa GmbH potvrzuje záměr českého energetického giganta o rozvoj aktivit v oblasti distribuované fotovoltaiky. Společnost Gespa sídlí v regionu Porýní-Mohan a má 30 zaměstnanců. Specializuje se na střešní fotovoltaické systémy a nabíjecí infrastrukturu pro komerční, průmyslové i soukromé zákazníky na regionální bázi.

Novou akvizici ČEZ realizoval skrze svoji společnost Elevion Group. V Německu působí Elevion Group na trhu řešení pro energetickou účinnost a dekarbonizaci v oblasti stavebnictví a průmyslu.

„Fotovoltaika na střeše je jedním z faktorů úspěchu dekarbonizace budov. Povinnost využívat solární energii na střechách již existuje na regionální úrovni a v budoucnu se očekává, že se stane celostátní,“ vysvětlil Ingo Alphéus, Country Manager skupiny Elevion pro Německo a Rakousko.  

Gespa uvedla, že se společností Elevion Group spolupracovala již v minulosti. „Nyní jako součást skupiny Elevion Group můžeme ještě rychleji růst a dále rozšiřovat nabídku služeb směrem k financování a uzavírání smluv po celém Německu,“ dodal Volker Klös, jednatel společnosti Gespa.