Cenová válka: Proč chce Brusel chránit evropské výrobce panelů před konkurenci z Asie?
Vývoje cen panelů na největším světovém trhu v Číně za posledních 6 měsíců zachycuje na obrázku výše tzv. „OPIS APAX Solar Weekly Index“.
O aktuální situaci na trhu můžete diskutovat s předními experty na konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.
Rekordní pokles
Velkoobchodní ceny panelů podle dat agentury OPIS pro kategorii mono PERC dosáhly cenové úrovně 0,151 USD/W a v kategorii TOPCon 0,157 USD/W.
Více než 7% propad cen na konci srpna je důsledkem konkurenčního boje předních výrobců (tzv. Tier-1) o podíl na trhu. Ostatní výrobci, kteří chtějí být konkurenceschopní, mají možnost válčit s Tier-1 výrobci pouze snížením cen.
Podle expertů „nyní vstupujeme do turbulentního období“ na trhu, který je ovlivněn nadměrnou zásobou skladových zásob zejména v Evropě. Mnozí výrobci jsou nuceni prodávat panely bez marže či dokonce se ztrátou. Hlavním důvodem poklesu cen je však skutečnost, že velcí výrobci panelů prudce navýšili výrobní kapacity, ani správně odhadli potenciál globálního fotovoltaického trhu.
Hrozba bankrotů evropských výrobců
Současný situace na trhu, kdy se panely prodávají i často hluboce pod tržní cenou však neznamená historicky nejlepší dobu pro nákup pro investory. Zejména to vytváří obrovský tlak pro evropské výrobce, kteří této situaci dlouhodobě nedokáží čelit.
Jako první oznámil problémy a propouštění minulý týden norský výrobce solárních ingotů NorSun. Kvůli záplavě levných panelů z Číny na evropský trh NorSun přerušil výrobu a začal propouštět své zaměstnance.
Podobná sitauce byla na trhu před 10 lety, kdy Evropská komise rozhodla o zavedení antidumpingových cen na dovoz levných solárních panelů z Číny, která platila 3 roky. Nepomohlo to však zachránit evropský fotovoltaický průmysl před úpadkem. V této době zbankrotoval největší evropský výrobce solárních panelů SolarWorld.
Na současnou tristní situaci minulý týden reagovala Evropská solární asociace (SPE), která vyzvala Evropskou komisi, aby obnovila své úsilí o ochranu fotovoltaického průmyslu EU před čínskou konkurencí. Podle SPE totiž hrozí, že pokud nebudou přijata ochranná opatření v blízké budoucnosti, pak tato situace zmaří evropské plány na vybudování strategické autonomie v klíčových odvětvích, jako je fotovoltaika
Součástí připravovaných bruselských předpisů Net Zero Industry Act je podpora fotovoltaického průmyslu v EU, aby dosáhl výrobní kapacity 30 GW (přední čínští výrobci všaj již mají několikanásobně vyšší výrobní kapacitu fotovoltaických článků a panelů).
Evropská komise již v současnosti jedná a připravuje opatření na ochranou svých producentů a nebere si servítky. Minulý týden již Brusel spustil antisubvenční šetření v případě dovozů levných čínských elektromobilů do Evropy.
Evropské výrobce nenecháme padnout?
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden prohlásila, že Unie je nyní připravena zaujmout vůči Číně zcela nový postoj, pokud jde o energetický sektor.
„Nezapomněli jsme, jak nekalé obchodní praktiky Číny ovlivnily náš solární průmysl v nedávné minulosti,“ uvedla Ursula von der Leyenová. „Mnoho mladých podniků bylo v té době vytlačeno z trhu silně dotovanými čínskými solárními konkurenty. Průkopnické společnosti v Evropě pak musely vyhlásit bankrot.
Von der Leyenová zatím neuvedla, jaká konkrétní opatření by mohla být přijata, aby se zabránilo narušení trhu solární energetiky v Evropě. Uvedla však, že Evropská unie nebude akceptovat, aby byly ceny „uměle“ udržovány na nízké úrovni prostřednictvím státních dotací.
Podle agentury Reuters se již v Německu chystají opataření na ochranu německých výrobců panelů. Minulý týden o tom informavala agentura Reuters ve svém článku.
O aktuální situaci na trhu můžete diskutovat s předními experty na konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.