Canadian Solar avízuje nedostatek fotovoltaických panelů na trhu

Přední světový výrobce solárních produktů Canadian Solar předpovídá možný nedostatek solárních panelů. Zejména se to týká vysoce výkonných fotovoltaických panelů, které se mohou od 4. čtvrtletí roku 2023 stát nedostatkovým zbožím.

Zdroj: Canadian Solar

Obrat trhu?

V posledních několika měsících došlo na trhu k výraznému přebytku nabídky po poptávce. Zejména sklady mnohých obchodníků v Evropě doslova letos přetékají solárními panely, které se zde nahromadily v obrovském množství.

Společnost Canadian Solar na počátku září informovala, že ceny křemíkových materiálů, křemíkových destiček a článků zůstaly stabilní a během 3. čtvrtletí 2023 mírně vzrostly. Ceny samotných panelů však tento vývoj nenásledovaly, což je mezi odborníky považováno za signál možného obratu trhu. Není proto vyloučeno, že  ceny panelů mohou následně brzy vzrůst kvůli poklesu nabídky.

Růst výrobních kapacit

Společnost Canadian Solar je jednou z mála největších společností na světě, která na trhu dodává jak panely na bází technologie TOPCon, tak i panely typu HJT, které v současnosti patří mezi nejúčinnější technologie.

V současnosti Canadiam Solar vyrábí HJT panely v rámci pilotní výrobní linka o kapacitě 250 MW ročně ve městě Jiaxing v Číně. Jedná se a velmi malou kapacitu, která je zejména určena  pro zahraniční trhy. Podle Canadian Solar však kapacita HJT panelů bude brzy navýšená, jakmile bude zahájena jejich hromadná výroba.

Do konce roku 2023 společnost Canadian Solar předpokládá, že její roční výrobní kapacita solárních článků a panelů dosáhne 50 GW. Do konce roku 2024 hodlá společnost výrobu navýšit až na 80 GW.