Bývalý šéf VW staví gigatovárnu na panely ve spolupráci s Číňany

„Solární průmysl bude do roku 2035 větší než celosvětový automobilový průmysl, takže má smysl podílet se na vytváření hodnot v tomto oboru,“ takto vysvětluje Herbert Diess svůj projekt výstavby obří továrny na solární panely v Evropě. Jako partnera pro tento projekt si Diess vybral čínskou společnost JA Solar, jednoho z 10 největších výrobců panelů na světě.

 

Zdroj: Herbert Diess

Nové joint-venture

V rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel Herbert Diess uvedl, že plánuje vytvořit společný podnik (joint-venture) s čínským výrobcem fotovoltaických panelů JA Solar jako největším akcionářem nové gigatovárny na panely.

Sídlo nového joint-venture bude v Německu, ale továrny se postaví v buď v Maďarsku nebo ve Španělsku. Nové společnost již požádala o financování, aby si zajistila počáteční kapitál.

Na projektu nové gigatovárny na panely se bude podílet také  Fraunhoferův institut pro solární systémy ISE (Fraunhofer ISE), přední německý solární výzkumný institut. ISE bude pomáhat při poskytování podpory při zavádění nejnovější fotovoltaické technologie do výroby.

Návrat výroby panelů do Evropy

„Chceme vytvořit velkou solární společnost na špičkové technologické úrovni, aby Evropa mohla znovu dohnat Čínu. A díky inovacím se probojovat zpět na špičku v oboru,“ dodal Diess pro týdeník Der Spiegel.

Cílem Diesse je postavit v Evropě hned několik gigatováren na panely. V nové společnosti je Diess majoritním akcionářem. Druhým největším akcionářem nové společnosti je čínská společnost JA Solar. Na konci roku 2022 dosahovala čínská společnost JA Solar roční výrobní kapacity fotovoltaických panelů 50 GW. Do konce roku 2023 chce společnost zvýšit kapacitu svých linek na výrobu panelů na 95 GW.

Diess zdůraznil, že při analýze nabídek podaných do výběrového řízení na nový podnik se opíral o rozsáhlé zkušenosti Číny s výrobou fotovoltaických článků a panelů.  Diess také poukázal na to, že řada čínských automobilek se snaží proniknout do Evropy s nabídkou elektromobilů a přední německé automobilky uzavírají partnerství s čínskými automobilkami.

Podle analytiků čelí Evropa téměř nepřekonatelným překážkám při snaze o obnovu solárního průmyslu. Zejména nákladová a velikostní převaha čínských výrobců je nyní tak velká, že „zelená dohoda“ EU může uspět pouze se společnou politickou a finanční podporou. Navíc, USA lákají zbývající evropské společnosti za Atlantik k investicí do nových výrobních závodů za pomoci obrovských dotací.