Boom polské fotovoltaiky pokračuje díky zájmu o mikroinstalace

Fotovoltaický trh v Polsku roste nejrychleji ze všech odvětví obnovitelných zdrojů energie (OZE). Celkový instalovaný výkon ve fotovoltaice v Polsku dosáhl na konci roku 2019 téměř 1500 MW a v květnu roku 2020 překročil 1950 MW. Informuje o tom nová studie polského Institutu obnovitelné energie (IEO).

Zdroj: Institut Energetiky Obwnawialnej

Zdroj: Institut Energetiky Obwnawialnej

Boom trhu táhnou malé elektrárny

V současné době boom polské fotovoltaiky táhne zejména segment mikroinstalací o výkonu do 50 kWp. V roce 2019 Polsko dosáhlo nárůstu nových fotovoltaických instalací ve výši cca 900 MWp a patřilo tak mezi 5 nejrychleji rostoucích trhů v Evropě.

 

Podle aktuální predikce analytiků IEO letos Polsko zachová tempo růstu nové instalované kapacity ve fotovoltaice a v rámci členských zemí Evropské unii zůstane na 5. místě v žebříčku největších evropských fotovoltaických trhů. IEO odhaduje, že na konci roku 2020 může kapacita instalovaná ve fotovoltaice v Polsku dosáhnout instalované kapacity 2,5 GW.

 

V roce 2019 se v rámci mikroinstalací v Polsku nově postavilo 640 MW, což představuje více než 70% celkové instalované kapacity ve fotovoltaice. Meziročně to představuje růst trhu o více než 300%. Tento trend pokračuje i v roce 2020, kdy se již v prvním čtvrtletí do sítě připojilo cca 300 MW fotovoltaických mikroinstalací.

Velký rozvoj pozemních elektráren

 

Velmi dynamický rozvoj zažívá i segment velkých pozemních fotovoltaických farem. Ve všech dosud uskutečněných aukcích zvítězily projekty pozemních fotovoltaických elektráren (FVE) s celkovou kapacitou téměř 1700 MW. V nově připravované  letošní aukci se předpokládá další alokace pro nové FVE o kapacitě nejméně 1500 MW.

 

Doposud bylo do sítě připojeno pouze 370 MW velkých pozemních FVE. To znamená, že v letech 2021 a 2022 dojde v Polsku k obrovskému rozvoji sektoru velkých pozemních FVE, kdy bude uvedena do provozu drtivá většina úspěšných projektů  ze 3 proběhlých aukcí.

 

V letech 2022 a 2023 bude podíl velkých fotovoltaických farem na celkové instalované kapacitě stejný jako podíl mikroinstalací.  Polský trh s fotovoltaikou se změní z „prosumerského“ (tj. malé domácí střešní FVE vyrábějící energii pro vlastní spotřebu) na  „bilancovaný“ (tj. bude zde rovnoměrné zastoupení malých i velkých FVE).

Až 7,8 GW nových instalací do roku 2025

Analýza IEO rovněž poukazuje na skutečnost, že polské solární společnosti stále plánují rychlý rozvoj, a to i navzdory současné pandemii koronoaviru. Jak očekává IEO, obrat na polském fotovoltaickém trhu se letos zvýší ve srovnání s předchozím rokem až o 25% a přesáhne 5 miliard PLN (cca 30 miliard Kč).

 

Do roku 2025 se v Polsku může nainstalovat až 7,8 GW nových FVE. Vývoj trhu v Polsku má také významný průmyslový potenciál ve výrobě fotovoltaických zařízení a komponentů. Polští podnikatelé v současnosti vyrábějí převážně konstrukce pro fotovoltaické systémy a solární panely.

 

Ve svém reportu však analytici IEO také varují, že úspěch polské fotovoltaiky může projít velkou zkouškou v letech 2023-2024, kdy již nebude fungovat současný model podpory pro nové instalace. Na druhou stranu v tomto období již mohou vznikat velké FVE zcela bez dotací díky dalšímu poklesu investičních nákladů.