Bez podpory: Photon Energy rozšiřuje portfolio vlastních elektráren na 92 MWp

Společnost Photon Energy dokončila a připojila k síti fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 1,4 MWp v maďarském městě Tolna. Celosvětově nyní společnost vlastní a provozuje 88 elektráren s celkovým výkonem 91,9 MWp, včetně více než 60 MWp provozovaných na komerční bázi.

Zdroj: Photon Energy

Růst portfolia v Maďarsku

Společnost Photon Energy oznámila, že její maďarská dceřinná společnost Photon Energy Solutions HU Kft. připojila k rozvodné síti svou druhou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 1,4 MWp u obce Tolna v Maďarsku. Jedná se o druhou elektrárnu společnosti v Tolně; první byla uvedena do provozu v prosinci 2021 a je první velkou fotovoltaickou elektrárnou společnosti, která je provozována na komerční bázi, bez státních dotací.

Tento nejnovější přírůstek rozšiřuje maďarské portfolio vlastních elektráren společnosti na celkem 63 s celkovou kapacitou 51,8 MWp. Celosvětově nyní společnost vlastní a provozuje 88 elektráren s celkovou kapacitou 91,9 MWp, včetně více než 60 MWp provozovaných na komerční bázi, kdy je elektřina prodávána za tržní ceny bez státních dotací.

Nová elektrárna se rozkládá na ploše 2,8 hektaru a využívá bifaciální (oboustranné) fotovoltaické moduly umístěné na jednoosých solárních trackerech. Elektrárna je připojena k síti společnosti E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. a má ročně vyrábět přibližně 2,1 GWh čisté elektřiny.

Prodej elektřiny za tržní ceny

Photon Energy sdělili, že díly nové elektrárně očekává  navýšení ročních výnosů ve výši 11 milionů korun na základě aktuálních forwardových cen elektřiny základního zatížení (base load) v Maďarsku v příštích 12 měsících.

Elektřina bude prodávána za tržní ceny na vnitrostátním trhu s elektřinou. To znamená, že společnost neuzavřela žádné dlouhodobé smlouvy o nákupu elektřiny (PPA). PPA však mohou hrát roli v budoucí strategii řízení výnosů elektrárny spolu s dalšími možnostmi zajištění.

Celková investice do vývoje a výstavby elektrárny činila 24,6 milionu korun a byla financována z výnosů ze zelených EUR dluhopisů 2021/2027 Photon Energy Group s úrokovou sazbou 6,50 % umístěných v objemu 55 milionů eur.

„Jsme velmi rádi, že jako nezávislý producent elektřiny můžeme do našeho maďarského portfolia zařadit další elektrárnu, která bude fungovat bez státní podpory. Projekt byl realizován v souladu s naší novou tržní strategií, jejímž cílem je vývoj a výstavba fotovoltaických elektráren, které budou konkurenceschopné na energetickém trhu. Tento přístup souvisí se současným vývojem na trhu i výhledem evropských cen energií,” uvedl Georg Hotar, generální ředitel skupiny Photon Energy Group.