70 MW: V Itálii vyroste největší agrovoltaická elektrárna v Evropě

Italská společnost Cero Generation připravuje v Itálii realizaci portfolia fotovoltaických projektů o výkonu přes 1,5 GW. Aktuálně Cero Generation oznámila realizaci svého prvního firemního agrovoltaického projektu v Itálii, který je založen na smlouvě o nákupu elektřiny (PPA) pro konečného zákazníka.

Zdroj: BayWa

70 MW v agrovoltaice

Společnost Cero Generation, která patří do skupiny Macquarie Green Investment Group, připravuje výstavbu agrovoltaické elektrárny (APV) o výkonu 70 MW. Projekt se bude realizovat v regionu Lazio a jeho výstavba bude zahájena v květnu 2022. Dokončení projektu APV se očekává v průběhu prvního čtvrtletí roku 2023.

Chystaný projekt APV umožní využít 65 % z celkem 135 hektarů půdy pro pěstování zemědělských plodin. Podle společnosti Cero Generation se jedná o první velkou nebo-li tzv. utilitní APV v Itálii.

Dodávky vyrobené solární energie bude zajištěna v rámci dvou dlouhodobých PPA smluv, které Cero Generation uzavřela se 2 nezveřejněnými společnostmi.

Další expanze

Díky zajištěnému financování se první velký APV projekt o výkonu 70 MW v Itálii již úspěšně realizuje. Další projekty v oblasti APV připravuje Cero Generation také ve Francii ve spolupráci se státní francouzskou energetickou společností EDF Renewables. V roce 2021 provedla společnost EDF akvizici místního FV developera Green Lighthouse Development, jenž disponuje portfóliem projektů o objemu 2,4 GW.

Společnost Cero Generation, kterou v roce 2020 založil australský gigant Macquarie Green Investment Group, v současnosti připravuje více než 150 projektů nových fotovoltaických elektráren o výkonu 9 GW. Jen v Itálii hodlá Cero Generation realizovat solární elektrárny o výkonu přes 1,5 GW.

V posledních měsících se v oblasti APV zvýšila aktivita investorů. Napomáhá tomu výrazně Německo, která se v rámci tzv. „Velikonočního balíčku“ chystá urychlit zavádění solární energie na zemědělské půdě ve formě APV instalací. Také mnozí výrobci jako například Heliene nebo UbiQD spolupracují připravují speciální APV moduly.