26.33%: DAS Solar překonal rekord v účinnosti solárních článků typu TOPCon

Přední světový výrobce solárních panelů z Číny DAS Solar překonal světový rekord v konverzní účinnosti solárních článků typu n TOPCon, které jsou poháněny vlastní proprietární technologií „TOPCon 4.0.“ Jejich účinnost dosáhla hodnoty 26,33 %.

Zdroj: DAS Solar

Nezávislé měření

Společnost DAS Solar patří k Tier-1 výrobcům solárních panelů. Podle analytické agentury PV InfoLink za první pololetí roku 2023 DAS Solar zaujal deváté místo v objemu dodávek fotovoltaických panelů na trh. Ve výrobě článků a panelů firma sází na pokročilé technologie typu-N.

Podle sdělení nezávislého čínského Národního centra pro měření a testování fotovoltaických technologií (NPVM) dosáhly články „TOPCon 4.0.“  účinnosti 26,33 %. Tím byl nejen překonán předchozí světovýr rekord společnosti DAS Solar z května letošního roku, který činil 24,24 %, ale také stanoven nový světový rekord v účinnosti velkoplošných solárních článků TOPCon.

Úspěch díky pokročilé technologii

Společnost DAS Solar dosáhla nového rekordu v účinnosti solárních článků díky inovativním funkcím své technologieTOPCon 4.0:

1. Nový design rozhraní Poly-Si/SiOx/c-Si: Tato konstrukce článků zavádí nový mechanismus přenosu nosičů, který výrazně zvyšuje zkratový proud a faktor plnění.

2. Nová struktura článku: Nová struktura článku výrazně zvyšuje selektivitu nosičů, což vede ke zlepšení napětí naprázdno.

3. Nová technologie Poly-finger: Tato inovace dále zvyšuje kvantovou účinnost v širokém spektrálním rozsahu.

4. Nová integrace materiálů: Integrace nových materiálů výrazně snižuje rekombinaci emitoru, čímž se charakteristiky EQE při 300 nm posunuly na více než 85 %, což je v současnosti nejvyšší dosažená spektrální odezva na krátkých vlnových délkách.

„Nezávislá certifikace účinnosti technologie článků TOPCon 4.0 ze strany institutu NPVM potvrdila, že nová technologie článků přesahuje účinnost 26,33 %. Toto  podtrhuje pozici společnosti DAS Solar jako globálního lídra v oblasti pokročilé technologie solárních článků,“ řekl Dr. Song Dengyuan, technologický ředitel společnosti DAS Solar.

Nákladová efektivita

Technologická vyspělost článků TOPCon 4.0 je navíc propojena s možnosti tuto technologii již v současnosti vyrábět masově na výrobních linkách společnosti DAS Solar. Toto je klíčový faktor široké rozšíření a škálovatelnost této technologie v blízké budoucnosti.

„Jsme potěšeni, že jsme opět překonali světový rekord v účinnosti velkoplošných solárních článků typu TOPCon, a to pouhých pět měsíců po našem předchozím milníku. Tento rekord je důkazem odhodlání společnosti DAS Solar zvyšovat účinnost solárních článků,“ řekl Liu Yong, zakladatel a CEO společnosti DAS Solar.

V současné době se společnost DAS Solar aktivně podílí na integraci technologie TOPCon 4.0 do sériové výroby. Společnost DAS Solar se věnuje neustálému zkoumání a důkladnému výzkumu technologie článků typu N a trvale překonává průmyslové standardy v oblasti účinnosti článků a modulů. Technologický plán vyvinutý společností DAS Solar zahrnuje pět etap vývoje článků, a to: TOPCon 4.0, TBC, SCPC a TSiX, které povedou ke zvýšení účinnosti solárních článků až na 40 % v budoucnosti.