25,9 GW: V roce 2021 evropská fotovoltaika lámala rekordy

Fotovoltaické elektrárny v Evropské unii v roce 2021 navýšily instalovaný výkon o 25,9 GW. Celkově je v Evropě instalováno téměř 1659 GW ve fotovoltaice.

Rekordní rok a světlé vyhlídky

Rok 2021 přinesl pro fotovoltaiku v Evropě nový rekord. Instalace 25,9 GW nových solárních elektráren podle statistik evropské solární asociace SolarPower Europe (SPE) překonala téměř 10 let starý rekord z roku 2011, který měl hodnotu 21,4 GW.

Ve srovnání s rokem 2020 (9,3 GW) narostla fotovoltaika v Evropě o 34 %. Podle předpovědi analytiků SPE však bude letošní rok ještě lepší s tím, že celková instalovaná kapacita solární elektráren v EU do roku 2025 dosáhne 327,6 GW. Do konce roku 2030 pak kapacita solárů v Evropě překoná 670 GW.

„Jsme potěšeni, že můžeme opět revidovat směrem nahoru prognózy růstu solární energetiky v Evropě. Stále více členských států již dosahuje svých cílů v oblasti fotovoltaiky v rámci svých Národních energeticko-klimatických plánů,“ řekla Walburga Hemetsbergerová, generální ředitelka společnosti SPE.

Německo zůstává stále šampiónem

Jako tradičně se v roce 2021 nejvíce nových fotovoltaických instalací realizovalo v Německu (5,3 GW), což představuje 8% nárůst oproti roku 2020. K dalším šampiónům evropské fotovoltaiky patřilo Nizozemsko a Polsko jako 2 trhy, kde se v roce 2021 instalovalo přes 3 GW nových solárů.

Magickou hranici 1 GW překonalo poprvé Dánsko a znovu také Řecko. Asi největším překvapením pro celou branži je Nizozemsko, které předstihlo Německo v počtu instalací na obyvatele a dosáhlo 765 Wp/obyvatele, což je o 42 % více než v roce 2020.

Nutnost nových výrobních kapacit v Evropě

Podle zástupců SPE bude souběžně s rozvojem fotovoltaiky také důležité opětovné vybudování nových výrobních továren v rámci Evropské unie. Ty z velké části v uplynulých letech zlikvidoval levný dovoz z Asie.

„Předpověď je pro evropskou solární energetiku nadějná, ale odvětví se může udržitelně rozvíjet pouze s komplexní vizí svého dodavatelského řetězce. Do roku 2025 musíme v Evropě obnovit výrobu fotovoltaických článků o výkonu 20 GW, což bude mít zásadní význam pro zvýšení stability dodavatelských řetězců a zároveň to umožní tvorbu vysoce kvalifikovaných pracovních míst,“ uvedl Michael Schmela, vedoucí oddělení Výzkumu trh v SPE.