Zájemci o fotovoltaiku získají nově data o dostupném výkonu na dané adrese
Unikátní mapa
„Jsme jediný distributor v České republice, který tuto službu nabízí. Nová mapa je napojena na výpočty v reálném čase, je intuitivnější a přehlednější. Ale největší výhodou, kterou klienti nejvíce oceňují, je možnost si online dohledat, jaký konkrétní výkon fotovoltaické elektrárny si u svojí nemovitosti mohou nechat připojit,“ vysvětluje Pavel Čada, místopředseda představenstva společnosti EG.D ze skupiny E.ON.
Podle Čady si více než 17 tisíc uživatelů vyzkoušelo mapu během prvního měsíce po jejím spuštění. „V současnosti již evidujeme více než 35 000 uživatelů, kteří se zajímali o připojení fotovoltaiky,“ dodává Čada.
Zákazníci mají informace v reálném čase
Mapa připojitelnosti, kterou zájemci o fotovoltaiky najdou na adrese pripojitelnost.egd.cz, funguje online a pracuje s aktuálními daty v reálném čase.
„Jedná se o další krok, kterým chceme našim zákazníkům vyjít vstříc. I když situace na trhu se vloni postupně stabilizovala, stále zaznamenáváme zvýšený zájem o připojování obnovitelných zdrojů energie do naší sítě. Jen vloni jsme evidovali 31 000 žádostí o připojení a dohromady jsme připojili 27 000 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 330 MW,“ objasňuje Libor Kolář, vedoucí rozvoje a koncepce sítě společnosti EG.D ze skupiny E.ON.
Letos se navíc zákazníkům otevřou dveře ke sdílení energií a komunitní energetice. Proto lze předpokládat, že o fotovoltaiky bude dále velký zájem i do budoucna. „ To je také důvod, proč jsme mapu připojitelnosti upgradovali a uživatelsky co nejvíce zpříjemnili,“ dodává Kolář.
Původní verzi mapy připojitelnosti navštívilo od března do konce prosince 2023 více než 130 000 unikátních uživatelů. Novou verzi mapy připojitelnosti využilo za dva měsíce jejího fungování více než 35 000 uživatelů.
Jak mapa připojitelnosti funguje?
Zájemce o obnovitelný zdroj zadá na webu pripojitelnost.egd.cz svou adresu místa připojení, potvrdí typ zařízení (např. fotovoltaika) a uvede předpokládaný výkon, který chce do sítě dodávat. Po odeslání těchto údajů se zákazníkovi zobrazí informace, zda je připojení této fotovoltaiky s vybraným výkonem do sítě na jím zadané adrese možné.
Pokud ano, uvidí uživatel v zeleném poli nejen potvrzení, ale také vzdálenost od místa připojení k síti. V případě, že připojení už není možné, zobrazí se tato informace v červeném poli a zároveň systém nabídne uživateli možnost přes odkaz zažádat o připojení tzv. bezpřetokové výrobny bez možnosti dodávky do distribuční sítě formou zjednodušeného připojení mikrozdroje.