WoodMac: Letos se ve světě instaluje 106 GW nových solárních elektráren

Přední světová analytická společnost Wood Mackenzie (dále jen „WoodMac“) pro letošní rok očekává, že poptávka po nových fotovoltaických instalacích poklesne až o 20 GW kvůli působení pandemie koronoaviru. Celkem se má letos nově do sítě ve světě připojit cca 106 GW nových fotovoltaických elektráren.

Zdroj: Hanwha QCells

Zdroj: Hanwha QCells

 

Pokles trhu o 18 %

 

Kvůli pandemii koronaviru v současnosti ve světě dochází ke zpoždění ve výstavbě nových solárních instalací, řada tendrů se odkládá na pozdější období a u mnoha projektů se objevují problémy s financováním. Proto analytici WoodMac snížili svoji aktuální prognózu vývoje světové fotovoltaiky v roce 2020 z původních 129 GW na aktuálních 106 GW. Celkově to představuje 18 % pokles trhu oproti roku 2019.

 

„Aukce jsou zpožďovány či odkládány, vyjednávání o podmínkách tzv. Power-Purchase Agreements (dohodám o nákupu energie) byly v mnoha případech přerušeny a také příprava řady projektů se zpomaluje,“ uvedl Tom Heggarty, hlavní analytik pro solární energii ve společnosti WoodMac.

 

„Také nízké ceny silové elektřiny na burzách a kolabující forexové kurzy zahraničních měn vážně poškozují ekonomiku nových solárních investic v celé řadě zemí. Projekty, které byly původně naplánovány na rok 2020, budou realizovány s velkými potížemi, pokud se vůbec uskuteční,“ dodal Heggarty.

 

Oživení trhu v roce 2021

 

Podle aktuální analýzy WoodMac dojde v roce 2021 k silnému oživení fotovoltaického globálního trhu. V roce 2021 by světový fotovoltaický trh měl dosáhnout 123-127 GW.

 

Lletošní pandemie koronaviru zasáhne podle analytiků WoodMacnejvíce nejvíce segment utilitních (velkokapacitních) fotovoltaických elektráren. Na rezidenční a korporátní segment bude dopad pandemie mnohem menší.

 

„Budoucí oživení fotovoltaického trhu bude pozitivně ovlivněno klesajícímí cenami panelů v Evropě a USA. „Řada výrobců fotovoltaických panelů v Číně již obnovila výrobu, a někteří z nich již dosahují plné výrobní kapacity. To již vedlo k poklesu cen panelů na počátku dubnu 2020 na trzích v Evropě a USA,“ dodal Heggarty.