Vědci z ČVUT vyvíjejí unikátní fasádní modul se schopností získávat a skladovat energii ze slunce
Nový typ fasády
Cílem projektu POWERSKIN+ je přinést uživatelům spojení snadné instalace a vynikajících izolačních vlastností se schopností získávat a skladovat energii ze slunce. Buštěhradské laboratoře ČVUT UCEEB budou jedním ze tří míst v Evropě, kde proběhne pilotní instalace řešení vzešlých z projektu.
Tato vize by se měla v průběhu trvání projektu POWERSKIN+ zhmotnit v prefabrikovaném fasádním systému snadno integrovatelném do lehkých obvodových plášťů a dvojitých fasád, který bude obsahovat nejmodernější vysoce energeticky účinné materiály, superizolační prvky a komponenty pro sběr a akumulaci sluneční energie.
Projekt POWERSKIN+ si klade za cíl umožnit renovovat budovy do standardu nZEB (s téměř nulovou spotřebou energie) nebo ještě ambicióznějšího standardu PEB (vyrábí více energie, než samy spotřebují). Vyvíjený systém má být cenově dostupný a zároveň poskytovat pohodlné a zdravé vnitřní prostředí, reagovat na klimatické podmínky a být vstřícný k potřebám uživatelů budov.
Testování probíhá i v Česku
Vědci z ČVUT UCEEB se podílejí na simulacích chování použitých materiálů, funkčních částí i celého systému a dohlížejí na všechny pilotní instalace i jejich monitoring.
Systém odzkouší také přímo na experimentální monitorované fasádě svého sídla ve středočeském Buštěhradu, kde budou vzorky osazené mezi přirozené venkovní prostředí a kontrolované interiérové podmínky. Čeští vědci se také zúčastní hodnocení výsledných návrhů a prototypů z hlediska posuzování životního cyklu (LCA – Life Cycle Assessment a LCC – Life Cycle Cost).
Další informace o projektu (v angličtině) můžete nalézt na webu www.powerskinplus.eu.