Ministr Hladík: Na podporu fotovoltaiky potečou další miliardy z Modernizačního fondu

„V březnu jsme získali přístup k 73 miliardám korun z Modernizačního fondu EU. Tyto prostředky posílí nejen rozvoj obnovitelných zdrojů energie, ale také přispějí k dlouho očekávané modernizaci veřejné dopravy,“  prohlásil to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rozhovoru pro deník Právo.

Zdroj: KDÚ-ČSL

Až 125 tisíc nových solárních elektráren

Vláda po dohodě s Evropskou komisí a Evropskou investiční bankou dostala přístup k prostředkům z Modernizačního fondu EU. Na nově schválené projekty půjde 73 miliard korun.

Na výrobu fotovoltaiky půjde téměř polovina momentálně chválených prostředků, dalších 12 miliard korun bude na řešení energetických potřeb firem. Zbytek peněz stát rozdělí v rámci programu Nová zelená úsporám vlastníkům rodinných a bytových domů, což by mělo stačit na přibližně 125 tisíc nových solárních elektráren.

Ze schváleného investičního balíčku z Modernizačního fondu je vyčleněno více než 12 miliard korun k vybudování fotovoltaických elektráren s výkonem od 50 kW do 5 MW, které budou sloužit pro řešení vlastních energetických potřeb podniků.

Dalších téměř 20 miliard korun bude investováno do výstavby nových fotovoltaických elektráren na rodinných a bytových domech v rámci programu Nová zelená úsporám.

„To je pro představu přibližně 125 tisíc nových solárních elektráren na střechách rodinných domů. Tyto investice povedou k výrobě více než 2,11 gigawatthodin energie ročně a snížení emisí CO2 o 1 819 kilotun,“ dodal ministr životního prostředí Petr Hladík.

Podpora energetické nezávislosti

Modernizační fond představuje zásadní zdroj finančních prostředků pro zajištění energetické nezávislosti Česka. Již nyní významně pomáhá průmyslovým odvětvím, elektrárnám, teplárnám, ale i běžným domácnostem s přechodem na zelenou energii z obnovitelných zdrojů. Spolu s aktuálně schválenými prostředky získala Česká republika z Modernizačního fondu dosud 267 miliard korun.

„Prostředky z Modernizačního fondu poputují nejen posílí rozvoj obnovitelných zdrojů energie v rámci výrobních podniků a domácností, ale nově také přispějí k dlouho očekávané modernizaci veřejné dopravy,“ prohlásil k využití financí získaných z EU ministr životního prostředí Petr Hladík.