VARTA bude vyrábět novou generaci bateriových článků. Budou mít o 30 % vyšší energetickou hustotu

Německá společnost VARTA, která patří k největším světovým výrobcům lithiových baterií, oznámila rozšíření výrobních kapacit ve svém závodu v Nördlingenu v Německu. Za účasti bavorského premiéra Markuse Södera zde byly ve středu položeny základní kameny nového závodu na výrobu lithiových bateriových článků.

Zdroj: Varta AG

Zdroj: Varta AG

 

Rozšíření výrobních kapacit

Nová budova, která se stane součástí již existujícího závodu, poskytne novou výrobní plochu o rozloze více než 15 000 metrů čtverečních ve dvou patrech. Od roku 2021 se zde bude na vysoce automatizovaných výrobních linkách vyrábět nejnovější generace lithium-iontových článků.

„V Nördlingenu stavíme nejmodernější továrnu na výrobu Li-Ion bateriových článků, které najdou uplatnění pro silně růstový trh nositelných materiálů a internet věcí,“ říká Herbert Schein, generální ředitel VARTA AG.

„Jedná se o unikátní projekt. Nová budova bude znamenat další milník v našich růstových plánech, kdy prostřednictvím inovativního plánování výroby mimo jiné snížíme spotřebu energie a uhlíkovou stopu,“ dodává Schein.

VARTA je v současnosti světovým lídrem na trhu a inovací v oblasti malých lithium-iontových baterií (tzv. CoinPower). Podle Scheina firmě trvalo pouze několik málo měsíců plánování rozšíření závodu a hned poté došlo k zahájení jeho výstavby.

Nová generace bateriových článků

VARTA v posledních letech soustavně vylepšuje technologii Li-Ion bateriových článků a pravidelně stanovuje nové průmyslové standardy. V nové továrně v Nördlingenu se mají v budoucnosti vyrábět lithium-iontové články nové generace, které budou disponovat až o 30% vyšší hustotou energie. Kromě vývoje nejnovější generace Li-Ion bateriových článků malého formátu s vyšší hustotou energie plánuje skupina VARTA v budoucnosti tuto technologii také uplatnit u větších formátů.

Baterie  představují jednu z klíčových technologií pro Německo a Evropu, a proto bude jejich další vývoj financován v rámci takzvaného důležitého projektu společného evropského zájmu (IPCEI). V rámci IPCEI přispěje spolková země Bavorsko 32 miliony eur na výzkum a vývoj lithium-iontové technologie v závodě v Nördlingenu  a německá federální vláda přispěje dalšími 70 miliony eur. Celkem VARTA získá více než 300 milionů eur na financování vývoje nových Li-Ion bateriových článků od německé vlády a z Bruselu.

Samotná výstavba nové třípatrové továrny na v Nördlingenu byla zahájena již na počátku letošního roku. Oslava položení základního kamene musela být odložena kvůli omezením způsobeným koronavirovou pandemií.