V šachtě bývalého Dolu Darkov by mohlo už brzy těžké závaží vyrábět elektřinu

Státní podnik DIAMO společně s britským partnerem spolupracují na ověření možnosti vybudovat první velké gravitační úložiště energie na světě v jámě Dolu Darkov, kde skončila těžba uhlí před dvěma roky. Projekt přijel podpořit britský velvyslanec, který při této příležitosti také sfáral do dolu.

Zdroj: Gravitricity

Unikátní akumulátor

Princip projektu výroby elektrické energie v šachtě bývalého černouhelného dolu je podobný vodní přečerpávací elektrárně. V době energetické špičky se do kilometr hluboké důlní jámy spustí několik tun vážící závaží. Generátor dokáže elektřinu vyrábět téměř okamžitě. V době, kdy je energie v síti dostatek, je závaží vytaženo zpátky na povrch.

Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV státního podniku DIAMO: “V současné době se nacházíme v časovém režimu přípravy veškeré dokumentace ze strany Gravitricity, technického provedení, realizace a ekonomického vyhodnocení této části potencionální možnosti zásoby energie, která by tady mohla vzniknout.” 

Přímo do dolu se podíval také britský velvyslanec.

Matt Field, velvyslanec Velké Británie v ČR:  “Je to příležitost pro Českou republiku mít pilotní projekt pro obnovitelné zdroje. Když vezmeme důl, který už se nebude používat a přeměníme ho na velkou baterii. Samozřejmě očekáváme výzvy, v legislativě i technických záležitostech, ale já osobně mám v tento projekt velkou víru, protože cítím, že je tady vůle na obou stranách i ze strany Českého báňského úřadu.“

Rozhodnutí do konce roku

Důlní elektrárna totiž bude muset splňovat přísné báňské předpisy.

Lukáš Adámek, zástupce Gravitricity: “Ta jáma jako taková, je využitelná pro účely Gravitricity. Klíčovým problémem je legislativa, se kterou se musíme v úzké spolupráci s Diamem nějakým způsobem vypořádat. To znamená, že důl zůstane dolem, bude muset splňovat všechny báňské předpisy, ale zařízení provozované v tomto dole bude nedůlní. To znamená, že se bude týkat jiné legislativy. Ta kombinace je unikátní a s to se snažíme vyřešit. Důl je vhodný pro gravitaci a český projekt je pro Gravitricity prioritou.”

Zda se elektrárna bude v Dole Darkov skutečně testovat, by mělo být jasné do konce letošního roku. Konečné rozhodnutí by měl báňský úřad vydat počátkem příštího roku.