V Polsku byl uveden do provozu první velkokapacitní akumulátor od Tesly

Polská energetická skupina Polska Grupa Energetyczna (PGE) uvedla minulý týden do provozu první bateriový energetický systém skladování (BESS) v Polsku s využitím technologie Powerpack od společnosti Tesla. Skupina PGE dále plánuje výstavbu největšího BESS v Evropě s kapacitou přes 800 MWh.

Zdroj: PGE

Zdroj: PGE

První projekt ve Východní Evropě

Kontejnerový BESS o výkonu 2,1 MW a kapacitě 4,2 MWh má sloužit k poskytování síťových služeb s cílem zlepšení kvality a spolehlivosti dodávek elektřiny, který realizovala společnost PGE společně ve spolupráci s distribuční společností PGE Dystrybucja.

V komentáři k této investici PGE zdůrazňuje, že zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny povede ke zvýšené poptávce po technologii skladování energie.

„Modulární BESS, který se nachází v Podkarpatském regionu ve městě Rzepedź je první investicí svého typu ve střední a východní Evropě, který využívá modulární řešení od společnosti Tesla v místní energetické síti. Toto řešení zajistí flexibilní provoz energetické soustavy a zvýší možnosti připojení nových obnovitelných zdrojů,“ říká Wojciech Dąbrowski, předseda správní rady PGE.

Velké ambice

V souladu s novou strategií plánuje společnost PGE do roku 2030 vybudovat nové BESS o výkonu přes 800 MW. Investice do prvního BESS od Tesly o výkonu cca 2 MW je prvním krokem k dosažení tohoto cíle s tím, že další projekty se již připravují.

Do konce roku 2020 hodlá společnost PGE podat žádost o připojení do sítě mnohem většího BESS v Żarnowci o výkonu 205 MW a kapacitě 820 MWh. V lednu 2021 se tento projekt zúčastní všeobecné certifikace pro poskytování kapacitních služeb pro polskou přenosovou soustavu.

„Ziskovost a možnosti financování jsou pro projekty akumulace energie pro nás  velkou výzvou. Proto doufáme, že chystané změny v oblasti legislativy a nové investiční pobídky z eurofondů pro projekty skladování energie nám umožní lepší využití BESS při transformaci naší energetiky,“ dodává Dąbrowski.