UCED zvětší elektrárnu v Prostějově na téměř dvojnásobný výkon pro poskytování služeb výkonové rovnováhy

Energetická společnost UCED ze skupiny CREDITAS významně posiluje svou pozici ve službách výkonové rovnováhy. Podpisem smlouvy se světovým lídrem v oblasti technologií plynové energetiky – General Electric Global Services (GE) – rozšiřuje svou paroplynovou UCED Elektrárnu Prostějov na téměř dvojnásobný výkon – 108 MW. Celková investice dosáhne 1 miliardy Kč.

Zdroj: UCED

Investice za miliardu

„Na spolupráci s GE se těšíme. Rozšíření prostějovské elektrárny zapadá do naší strategie být lídrem nové energetiky. Budoucností je stavba nových zdrojů a jejich zapojování do agregačních bloků. Do roku 2030 máme v plánu vybudovat v Česku agregační blok o výkonu 1000 MW. Předpokládáme, že celkové náklady na jeho výstavbu budou přes 20 miliard korun,“ říká investiční ředitel skupiny UCED Richard Holešinský.

Pro General Electric Global Services se jedná o první výraznou investici v Česku za deset let.  Plynovou turbínu – aeroderivát – LM6000 s rychlým startem a výkonem 50 MW dodá do Prostějova začátkem roku 2024. Zapojení do ostrého provozu je plánováno na léto 2024.

Podpora rozvoje moderní energetiky

„Pokračujeme v poskytování technologií, které jsou pro Evropu nezbytné. Turbína LM6000 dokáže nastartovat ze studena na plný výkon 50 MW za přibližně 5 minut. Pomůže tak s vykrýváním špiček – krátkodobého nedostatku elektrické energie v české síti,“ uvádí Joe Anis, prezident a výkonný ředitel divize GE Gas Power pro Evropu, Střední východ a Afriku.

Aktuálně je v UCED Elektrárně Prostějov v provozu jedna turbína o nominálním výkonu 58 MW. K výrobě elektřiny využívá zemní plyn. Primárně se zaměřuje na podpůrné služby pro provozovatele české energetické přenosové soustavy – ČEPS, kterému pomáhá udržovat výkonovou rovnováhu v české energetické síti.

Služby výkonové rovnováhy umožní v budoucnu větší integraci obnovitelných zdrojů energie na trhu v České republice. Zejména se jedná o velké solární a větrné energie, jejichž výroba kolísá v závislosti na sluneční záření či dostupnosti větru v daném regionu.