SMA staví novou gigatovárnu na střídače o výkonu 20 GW

Přední světový výrobce fotovoltaických střídačů, německá společnost SMA, staví novou továrnu o plánovaném výkonu 20 GW. Od začátku roku 2025 v ní chce vyrábět systémová řešení pro velké fotovoltaické elektrárny.

Navýšení výrobní kapacity

V německém městě Niestal, kde sídlí největší evropský výrobce fotovoltaických střídačů, panuje čilý stavební ruch. Místní společnost SMA zde buduje druhou zcela novou továrnu na výrobu střídačů. Nova továrna, která splňuje nejpřísnější kritéria na udržitelnost, umožní společnosti zdvojnásobit roční výrobní kapacitu ze současných 20 na 40 gigawattů.

„Ještě málokdo by si před několika lety pomyslel, že zdvojnásobíme naši výrobní kapacitu a vytvoříme v regionu více než 200 nových  pracovních míst,“ říká CEO společnosti SMA Jürgen Reinert.

„Na pozadí globálních klimatických změn se naděje na celém světě upínají k obnovitelným zdrojům energie. Aby však bylo možné využít jejich obrovský potenciál, musí být fotovoltaika inteligentně propojena s akumulací, e-mobilitou a dalšími odvětvími a integrována do celkového energetického systému. Za tímto účelem budeme za dva roky vyrábět systémová řešení pro velké fotovoltaické elektrárny a z Niestetalu je dodávat do celého světa,“ doplňuje Reinert.

Investice za 2 miliardy

Do výstavby nové továrny na střídače s roční kapacitou 20 GW investuje SMA 80 milionů eur (tj. cca 2 miliardy Kč). Cílem firmy je novou gigawattovou továrnu dokončit ve druhé polovině roku 2024. Na tomto projektu se podílejí stavební společnostmi Property Team AG a Garbe Industrial Real Estate GmbH.

„Naše projekty obecně realizujeme v souladu s aktuálními ekologickými normami a kritérii ESG. Je to součást naší firemní strategie,“ říká Jan Dietrich Hempel, jednatel společnosti Garbe. „Velký důraz na udržitelnost jsme kladli i u nové továrny společnosti SMA. Továrna bude například vybavena fotovoltaickým systémem, postavena podle ekologického a klimatického standardu energetické účinnosti Kfw 40 EE a certifikována podle zlatého standardu DGNB.“

Růst obratu

V roce 2022 se společnosti SMA dařilo navýšit objem tržeb i dodaných produktů na trh. Navzdory problémům s dodávkami komponentů pro výrobu střídačů a zpožděním v realizaci velkých FV projektů v  první polovině roku společnosti se podařilo navýšit tržby o 8,4 % na 1 065,9 milionu eur (2021: 983,4 milionu eur) v uplynulém roce.

Vzhledem k očekávanému silnému vývoji tržeb a vyššímu zisku v prvním čtvrtletí 2023 představenstvo společnosti nedávno zvýšilo výhled  hospodaření v letošním roce.  Společnost očekává tržby ve výši 1 450 milionů eur až 1 600 milionů eur a EBITDA ve výši 135 až 175 milionů eur.

„Úspěšně jsme uzavřeli fiskální rok 2022 a jsme velmi optimističtí ohledně dalšího vývoje v letošním roce. Situace v oblasti dodávek komponentů pro výrobu střídačů se postupně zlepšuje, což bude mít pozitivní dopad na náš byznys. Skupina SMA je tak dobře připravena na další ziskový růst v roce 2023,“ říká CEO společnosti SMA Jürgen Reinert.