Shoda politiků o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky

Na úterní schůzi Poslanecké sněmovny předložili zástupci budoucí vládní koalice návrh usnesení o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky, které bylo schváleno. Zachování jaderné energetiky v českém energetickém mixu považují poslanci za klíčové.

Zdroj: EGD

Politická podpora

O tomto usnesení byl informován také premiér v demisi Andrej Babiš a zároveň budou poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN vyjednávat podporu usnesení také v Senátu.

„Poslanecká sněmovna d na náš návrh schválila drtivou většinou usnesení o nezbytné úloze jaderné energetiky v dekarbonizaci ekonomiky, kterým chceme posílit mandát premiéra A.Babiše před nadcházející Evropskou radou. Věřím, že je to v zájmu nás všech všech,“ sdělil Petr Fiala, designovaný premiér České republiky.

„Jaderná energetika a její zachování v českém energetickém mixu je pro Česko klíčová. Je velkým nedostatkem dosluhující vlády Andreje Babiše, že se jí nepodařilo prosadit jádro jako akceptovaný bezemisní zdroj. Čtvrteční zasedání Evropské rady je jednou z posledních možností, kdy je příležitost toto téma nastolit, když to neudělala vláda dříve,“ řekl Zbyněk Stanjura, 1. místopředseda ODS, který usnesení na jednání poslanecké sněmovny předložil.

Jádro jako klíčový zdroj

Podle prohlášení politiků Česká republika preferuje v rámci dekarbonizace uznání jaderné energetiky jako bezemisního zdroje.

„Jádro je pro celou republiku klíčovým zdrojem a jeho používání je nevyhnutelné i v boji proti klimatickým změnám. Jsem rád, že na tomto tématu je shoda nejen v koalici SPOLU, ale i na úrovni budoucí vlády,“ uvedl lidovecký poslanec a předseda sněmovního Podvýboru pro energetiku Robert Teleky.

„Považujeme zelenou dohodu za zcela nutný krok a zároveň klíčovou ekonomickou příležitost pro naši zemi. Nicméně ruku v ruce s tím je třeba brát zřetel na různorodé složení energetického mixu jednotlivých členských zemí a umožnit jadernou energii jako součást nízkouhlíkové transformace. Považujeme, i vzhledem k nadcházejícímu předsednictví EU, aby premiér v demisi tento požadavek za Českou republiku vznesl už na nejbližším jednání Evropské rady,“ říká člen hospodářského výboru sněmovny za hnutí STAN Tomáš Mülller.

Financování rozvoje nových jaderných technologií

„Pokud se podaří celoevropsky uznat jádro jako bezemisní zdroj, otevře nám to cestu i k dalšímu financování rozvoje nových jaderných technologií, jako jsou malé modulární reaktory. Právě proto jsme i v programovém prohlášení kladli důraz na podporu jejich dalšího rozvoje, protože Česká republika má v tomto odvětví ohromný potenciál,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Zachování jaderné energetiky v českém energetickém mixu je klíčové. Česko potřebuje stabilní energii z jádra spolu s decentralizovanými obnovitelnými zdroji. Bez jádra se v budoucnosti neobejdeme, i proto je potřeba jednat okamžitě,“ doplnil Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu TOP 09.