Schvalování velkých solárních elektráren v Česku naráží na komplikace

Velká fotovoltaická elektrárna (FVE) v Neštěmicích na Ústecku zatím nevznikne. Místní zastupitelé zamítli změnu územního plánu o využití plochy bývalé skládky TONASO. Firma Massfluence tak musí svůj záměr na realizaci velké FVE odložit. Podobně rozhodli nedávno zastupitelé Oseka na Teplicku, kteří se postavili proti investičnímu záměru pražské firmy Decci.

Zdroj: Solar Company

Nutná změna územního plánu

V ústeckých Neštěmicích zatím velká FVE nevznikne na bývalé skládce. Jak informoval Český rozhlas (ČRo), téměř jedenáctihektarový pozemek je zalesněný a je vedený jako důležité biocentrum ve stávajícím územním plánu obce.

„Jedná se opravdu o nezastavitelné území, a když jsme pořizovali změny územního plánu, tak je všeobecná shoda na tom, že se bude jednat o změny nekoncepčního charakteru, případně o věci, které by nebyly v rozporu se zastavitelností území,“ vysvětlila zástupkyně obce Fialová.

Podle Fialové jsou v Ústí nad Labem tři podobně velké plochy určené pro fotovoltaiky, které zatím nikdo nevyužil. Město připravuje nový územní plán, kde bude možné záměr firmy vyhodnotit. Jeho zadáním se budou zastupitelé zabývat před letními prázdninami.

Soláry patří na brownfieldy

Podobně jako na Ústecku dopadl investiční záměr pražské firmy Decci na výstavbu obřího solárního parku v Krušných horách.   Podle informací deníku Mladá Fronta DNES (MF Dnes) zastupitelé Oseka na Teplicku se postavili proti investičnímu záměru pražské firmy Decci, která chtěla v horské vísce Dlouha Louka na pozemku o rozloze bezmála sto tisíc metrů čtverečních vybudovat fotovoltaickou elektrárnu.

Společnost Decci po zamítnutí svého projektu pro deník MF DNES uvedla, že vzhledem k postoji zastupitelstva projekt FVE Dlouhá Louka tedy končí, nicméně dodala, že s ohledem na budoucnost v oblasti energetiky bude potřeba si na podobné projekty zvykat.

„Nové bezemisní zdroje energie, ať již fotovoltaické elektrárny nebo jiné obnovitelné zdroje, se stanou nedílnou součástí našich obydlí a přírody kolem nás. Pokud si společnost chce zachovat stejný energetický komfort jako doposud, tak si na tyto nové zdroje musíme zvyknout stejně jako v minulosti na tepelné elektrárny a uhelné doly,“ uvedla za Decci Darina Merdassi deník MD DNES.

Opačný názor na projekty FVE má starosta obce. „Myslím, že něco takového se hodí spíš na rekultivované pozemky,“ podotkl k záležitosti starosta Oseka Macháček. „Kdyby se to na daném místě skutečně postavilo, pak by celá louka, která je pod chatami, byla posetá panely. Všichni chataři by na to museli koukat“.