Resort MŽP brzy získá nového ministra, který chce urychlit výstavbu obnovitelných zdrojů

Petr Hladík (KDU-ČSL) se stane novým ministrem životního prostředí příští pátek 10. března. Stane se tak prakticky ihned po inauguraci prezidenta Petra Pavla příští čtvrtek. Včera to oznámil na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

Zdroj: KDÚ-ČSL

Rychlé jmenování do funkce

„Ke jmenování ministra pro životní prostředí Petra Hladíka dojde bezprostředně po inauguraci prezidenta, tedy v pátek 10. března. Ještě ten den budu moct uvést ministra do funkce,“ oznámil včera premiér Fiala po jednání s prezidentem Pavlem.

Premiér zdůraznil, že na jmenování Hladíka ministrem trvá. Do funkce ho navrhl už na konci loňského roku, ale dosluhující prezident Miloš Zeman jej ale odmítl jmenovat. Za jeden z hlavních důvodů Zeman považoval to, že Hladíkovi policie prohledala kancelář a zabavila počítač.

Od listopadu 2022 byl řízením resortu byl pověřen vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Později Jarečka jmenoval Hladíka svým náměstkem, kterému dal maximální rozsah kompetencí, které může ministr na svého náměstka převést.

Urychlení výstavby OZE

Cílem nového ministra Hladíka je rozvoj komunitní energetiky a také výstavby nových obnovitelných zdroje energie (OZE).

Podle předchozího prohlášení Hladíka spočívá budoucnost české energetiky v kombinaci jádra a OZE. Tak je to definováno ve vládním programovém prohlášení a na základě toho činí vláda příslušné legislativní kroky.

Pro urychlení výstavby OZE se chystají specifické oblasti, tzv. „Go-To-Area“, ve kterých bude umožněna jejich výstavba. „Nyní připravujeme detailní vizi, v níž chceme zkoumat veškeré příležitosti na území ČR, dopady na přírodu, soulad s legislativou, abychom identifikovali oblasti, kde by byla možná urychlená výstavba obnovitelných zdrojů,“ uvedl nedávno Hladík v rozhovoru pro portál idnes.cz.