Prosadí se v praxi akumulace energie do písku?
Unikátní vynález
Za vývojem nové baterie stojí finská společnost Polar Night Energy. Nové zařízení dokáže uchovat energii v ocelové nádobě plné písku rozpáleného na několik set stupňů. Baterie má tvar válce, je sedm metrů vysoká a čtyři metry široká. Uvnitř je sto tun písku zahřátého na teplotu přibližně 500-600 stupňů Celsia. Pojme přitom cca 8 MWh energie.
Podle sdělení startupu Polar Night Energy se jedná o poměrně jednoduchou a efektivní technologii. Teplo uloží na celé měsíce s jen minimálními ztrátami. Životnost nové termální baterie je přitom až desítky let.
Proč zrovna písek?
Písek je dostupný drcený materiál, který je velmi odolný a levný. Protože se obvykle skládá převážně z oxidu křemičitého, má vysoký bod tání. Proto může zůstat zahřátá na několik set stupňů Celsia po dlouhou dobu a akumulovat tak energii.
Konstrukce této termické baterie je jednoduchá. Písek je možné zahřát nebo spíše rozžhavit pomocí jednoduchého tepelného výměníku, který je umístěný uprostřed nádrže. Uloženou energii je možné opětovně vyzvednout v podobě tepla.
Provozovatel „pískové baterie, kterým je společnost Vatajankoski, využívá takto uložené teplo, společně s odpadním teplem jejich datových serverů, pro lokální systém distribuce tepla, který rozvádí energii pomocí ohřáté vody.
Omezené využití
Baterie pracuje v areálu energetické společnosti Vatajankoski, v západním Finsku. Přestože má nová termální baterie topný výkon 100 kW a energetickou kapacitu až 8 MWh, není bohužel toto zařízení bez nedostatků.
Finští vývojáři dosud nenašli způsob, jak přeměnit tepelnou energii baterie na elektřinu. Vzhledem k tomu nezbývá než zařízení využívat pouze v úzkém energetickém rozsahu.
Navzdory nedostatkům přináší finský objev možnost dlouhodobé akumulace energie z obnovitelných zdrojů energie. Zařízení ukládá teplo na celé měsíce s jen minimálními ztrátami a jeho životnost odhadují na desítky let.
Další informace o novém termické baterie najdete na níže uvedeném videu: